Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Rozliczenia związane z dotacją na założenie firmy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenia związane z dotacją na założenie firmy

Gazeta Podatkowa nr 55 (1200) z dnia 9.07.2015
Agata Cieśla

Otrzymałam dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i otworzyłam działalność usługową opodatkowaną na zasadach ogólnych. Czy dotacja jest moim przychodem? Jak rozliczać w kosztach sfinansowane nią wydatki? (pytanie nr 923588)

Oprócz kwot uzyskanych ze sprzedaży towarów i usług przychodami z działalności gospodarczej są również m.in. dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków. Wyjątkiem są tu, z zastrzeżeniami nieistotnymi w omawianej sytuacji, dotacje związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - one nie stanowią firmowego przychodu (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Z tego względu dotacja otrzymana przez uczestniczkę forum, w części przeznaczonej na nabyte przez nią, podlegające amortyzacji środki trwałe, nie stanowi przychodu firmowego. Natomiast część dotacji przeznaczona na nabycie materiałów i towarów jest przychodem z tego źródła, co nie oznacza jednak, że jest ona podatkowana. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof zwolnił bowiem od podatku dochodowego jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z kolei obciążanie kosztów podatkowych wydatkami sfinansowanymi dotacją otrzymaną z FP zależy od rodzaju zakupionych składników majątku. Jeżeli z dotacji zakupione zostaną środki trwałe, to rozliczając je w kosztach przedsiębiorca powinien uwzględnić ograniczenia zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof. Wynika z niego, że jeżeli podatnik zakup środka trwałego sfinansował dotacją, to odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej nie można ująć w kosztach. Gdy jednak zakup środka trwałego podatnik tylko częściowo finansuje z dotacji, a częściowo ze środków własnych, wówczas kosztu podatkowego nie stanowi odpis amortyzacyjny tylko od tej części jego wartości początkowej, która została pokryta dotacją.


Dotacja w części przeznaczonej na zakup środka trwałego nie stanowi przychodu firmowego.


Natomiast wydatki na zakup materiałów i towarów sfinansowane z dotacji, uczestniczka forum może rozliczać w kosztach podatkowych, mimo że dotacja korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o pdof. Wydatki sfinansowane wskazanymi w nim środkami zwolnionymi od podatku dochodowego nie zostały bowiem wyłączone z kosztów podatkowych w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o pdof.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.