POLECAMY |
||
Funkcjonujemy w ramach spółki z o.o. Planujemy jednak dokonać przekształcenia w spółkę jawną. Obliczamy koszty związane z procedurą transformacji, w tym kwotę PCC, jaką spółka będzie musiała zapłacić. W poprzednich latach w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego wniesione zostały udziały w innej spółce kapitałowej. Czynność ta była wyłączona spod PCC. Czy teraz, rozliczając PCC od przekształcenia, spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od PCC w tym zakresie?
TAK. Zmiana umowy spółki podlega PCC, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Ustawodawca do zmian umowy spółki zaliczył m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Wynika tak z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.).
Podstawę opodatkowania przy przekształceniu spółki z o.o. w jawną stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia minus koszty związane z przekształceniem, tj. opłaty związane z wpisem do KRS oraz koszty wynagrodzenia notariusza (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f i ust. 9 ustawy o PCC). Przy tym, na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC, zwolnione z podatku są m.in. zmiany umowy spółki związane z przekształceniem w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana PCC lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż RP albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.
Stawka PCC od umowy spółki i jej zmian wynosi 0,5%.
Interpretacja tego zwolnienia budziła różne oceny co do tego, czy końcowy fragment tego przepisu (tj. "od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany") odnosi się także do PCC, czy wyłącznie do podatków od wkładów kapitałowych naliczanych w innych niż RP państwach. W tej kwestii w orzecznictwie NSA wypracowana została wykładnia tej regulacji, do której NSA odwołał się m.in. w wyroku z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt II FSK 947/18. NSA wskazał, że art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC normuje dwie sytuacje: pierwszą - w której wartość wkładu została już wcześniej opodatkowana, oraz drugą - gdy podatek nie był naliczany zgodnie z prawem państwa członkowskiego. W przypadku tej drugiej przesłanki NSA podkreślił, że w zakresie, w jakim odnosi się ona do wartości wkładów, od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany, obejmuje swym zakresem prawo każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w tym Polskę. Dotyczy zatem m.in. wkładów, od których podatek nie był naliczany zgodnie z regulacjami ustawy o PCC. Stanowisko to w sprawie podatnika, który wystąpił o interpretację indywidualną, musiał zaakceptować Dyrektor KIS (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 7 kwietnia 2021 r., nr IPPB2/4514-173/16/20-4/MZ). W świetle tego stanowiska, gdy majątek spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia (tj. "wartość wkładów do spółki osobowej") przewyższa wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej (spółki przekształcanej) wyłączoną z opodatkowania PCC lub opodatkowaną PCC, to ta nadwyżka z racji wcześniejszego jej nieopodatkowania (lub niewyłączenia z opodatkowania) podlega PCC. Ta nadwyżka stanowi podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC).
Dla spółki, o której mowa w pytaniu, taka interpretacja omawianego zwolnienia oznacza, że obliczając PCC od przekształcenia, spółce przysługuje zwolnienie od PCC w zakresie udziałów innej spółki kapitałowej wniesionych na pokrycie kapitału zakładowego, od której to czynności PCC nie było naliczone stosownie do art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi ustawy o PCC.
|