Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Odroczenie przez spółki komandytowe statusu podatnika CIT na ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odroczenie przez spółki komandytowe statusu podatnika CIT na 1 maja 2021 r.

Gazeta Podatkowa nr 9 (1780) z dnia 1.02.2021
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Od 1 stycznia 2021 r. rozszerzony został katalog podatników CIT o wszystkie spółki komandytowe i niektóre spółki jawne. Spółka komandytowa może postanowić, że uzyska status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka, której ostatni dzień roku obrotowego przypada w okresie od dnia 31 grudnia 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r., może też podjąć decyzję o wydłużeniu roku obrotowego do dnia 30 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w kwestii obowiązków sprawozdawczych spółki, która uzyska status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r., uwzględniając skutki podjęcia takiej decyzji albo jej braku.

Regulacje ustawy nowelizującej

Od 1 stycznia 2021 r. rozszerzony został katalog podatników CIT w szczególności o wszystkie spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o pdop - Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.). Jednak spółka komandytowa może postanowić, że uzyska status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r. O możliwości takiej stanowi art. 12 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof, ustawy o pdop, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123). Zgodnie z nim spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustawy o pdop i ustawy o pdof w nowym brzmieniu stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyska status podatnika CIT z tym właśnie dniem.

Uchwała wspólników

Przepisy omawianej ustawy nowelizującej nie precyzują, w jaki sposób decyzja ta ma być podjęta. Zgodnie zaś z regulacjami Kodeksu spółek handlowych zasady podejmowania decyzji w spółce określa umowa spółki. W razie braku jej regulacji w tej kwestii należy przestrzegać przepisów K.s.h. Zgodnie z nimi uznać trzeba, że decyzja w sprawie daty, od kiedy spółka uzyska status podatnika CIT, to sprawa przekraczająca zakres zwykłych czynności spółki. Jest to jednoznaczne z tym, że uchwała w tej sprawie wymaga zgody wszystkich wspólników (art. 121 § 2art. 43 w zw. z art. 103 K.s.h. - Dz. U. z 2020 r. poz. 1526).

W ustawie nowelizującej nie ma też regulacji, która nakładałaby na spółki komandytowe lub ich wspólników obowiązek odrębnego zawiadomienia administracji skarbowej o podjętej decyzji w sprawie odroczenia uzyskania statusu podatnika CIT przez spółkę komandytową.

Wydłużenie roku obrotowego

Ustawa nowelizująca w przypadku spółek komandytowych, które uzyskają status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r., zezwala na wydłużenie roku obrotowego do dnia 30 kwietnia 2021 r. Dotyczy to tych spółek komandytowych, których ostatni dzień roku obrotowego przypada w okresie od dnia 31 grudnia 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. Wynika tak z art. 12 ust. 4 ustawy nowelizującej. Spółka taka może nie zamykać ksiąg rachunkowych na ostatni dzień roku obrotowego i kontynuować rok obrotowy do dnia 30 kwietnia 2021 r. Jest to możliwość, a nie obowiązek. Oznacza to, że spółka komandytowa, która podejmie decyzję o uzyskaniu statusu podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r., może, ale nie musi podjąć decyzji o wydłużeniu roku obrotowego. Poza tym z dniem poprzedzającym dzień uzyskania m.in. przez spółkę komandytową statusu podatnika CIT spółka musi zamknąć księgi rachunkowe, przy czym art. 8 ust. 6 ustawy o pdop stosuje się odpowiednio (art. 12 ust. 3 ustawy nowelizującej).

Stanowisko MF

Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 30 grudnia 2020 r. w odpowiedzi na pytania Polskiej Izby Biegłych Rewidentów przedstawiło stanowisko dotyczące interpretacji omawianych przepisów. W kwestii roku obrotowego spółki komandytowej pokrywa się ono z wyjaśnieniami opublikowanymi 21 stycznia 2021 r. na portalu podatki.gov.pl, zakładka Wyjaśnienia. Zdaniem Ministerstwa Finansów odesłanie zawarte w art. 12 ust. 3 ustawy nowelizującej (do odpowiedniego stosowania art. 8 ust. 6 ustawy o pdop) ma na celu wskazanie roku podatkowego spółki komandytowej. Nie nakłada zaś ono samoistnie obowiązku sporządzania przez spółkę komandytową sprawozdania finansowego na dzień 30 kwietnia 2021 r. W opinii MF dni wymienione w art. 12 ust. 2 pkt 1-7 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.), na które zamyka się księgi rachunkowe i sporządza się sprawozdanie finansowe zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, nie obejmują zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy nowelizującej.

Rok obrotowy w świetle wyjaśnień MF

Te ustalenia są istotne między innymi przy określaniu roku obrotowego. W przypadku spółki komandytowej, która uzyska status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r., ale nie podejmie decyzji o wydłużeniu roku obrotowego pokrywającego się z kalendarzowym, Ministerstwo Finansów uznało, że jej rok obrotowy trwał od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. i za ten okres będzie sporządzone sprawozdanie finansowe. Natomiast zamknięcie ksiąg rachunkowych spółki komandytowej na dzień 30 kwietnia 2021 r., a następnie otwarcie na dzień 1 maja 2021 r. nastąpi wyłącznie dla celów podatkowych, bez obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego na dzień 30 kwietnia 2021 r.

Z kolei dla spółek, które staną się podatnikami CIT z dniem 1 maja 2021 r. i jednocześnie zdecydują się wydłużyć rok obrotowy do 30 kwietnia 2021 r., istotna jest ta część stanowiska Ministerstwa Finansów, w którym uznało ono, że art. 12 ust. 4 ustawy nowelizującej stanowi przepis szczególny wobec regulacji ustawy o rachunkowości definiującej rok obrotowy (tj. art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości). Dla spółki komandytowej, której rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym, oznaczać to będzie, że jej rok obrotowy, który rozpoczął się 1 stycznia 2020 r., będzie trwał do 30 kwietnia 2021 r., tj. 16 miesięcy. Za ten okres będzie sporządzane sprawozdanie finansowe. Kolejny rok obrotowy trwał zaś będzie 8 miesięcy. Obejmował bowiem będzie okres od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.