Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Komu trzeba przekazać informacje o zmianie siedziby?

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Komu trzeba przekazać informacje o zmianie siedziby?

Gazeta Podatkowa nr 89 (1755) z dnia 5.11.2020
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Spółka z o.o. planuje przenieść siedzibę spółki do innego miasta. Czy wymaga to wprowadzenia zmian do umowy spółki? Zmiana siedziby była zawarta w formie aktu notarialnego. Kogo należy o tym poinformować?

Siedziba spółki to miejscowość określona w umowie spółki (art. 157 § 1 pkt 1 K.s.h. i art. 41 K.c. - Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Zmiana siedziby w tym znaczeniu wymaga wprowadzenia stosownych modyfikacji do umowy spółki. Zmiana umowy spółki jest skuteczna dopiero z chwilą uzyskania wpisu do KRS. Bez tego wpisu nie dojdzie do zmiany umowy spółki (art. 255 § 1 K.s.h.). Siedzibę spółki należy odróżnić od jej adresu, który powinien być konkretyzacją siedziby (ulica, nr budynku, nr lokalu). Adres spółki, co do zasady, określa jej zarząd w drodze uchwały. Dlatego też inne są wymogi dotyczące zmiany siedziby i adresu spółki. Modyfikacja wyłącznie adresu spółki nie wymaga wprowadzania zmian do umowy spółki. Nowy adres musi być natomiast zgłoszony w szczególności do KRS. Wpis do rejestru samego adresu jedynie potwierdza zaistniały wcześniej stan.

W przypadku spółki z o.o., której umowa spółki była zawarta u notariusza, wprowadzenie zmian do umowy spółki musi nastąpić w tzw. trybie tradycyjnym. Konieczne jest wówczas podjęcie przez wspólników uchwały, która musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza i uzyskanie wpisu zmian do KRS. Przygotowując wniosek do KRS, do papierowych druków KRS należy dołączyć:

  • wypis z aktu notarialnego obejmujący protokół ze zgromadzenia wspólników z uchwałą w sprawie zmiany umowy spółki (nie może być to zwykła kserokopia),
     
  • jednolity tekst umowy spółki z uwzględnieniem wprowadzonych zmian (może być on sporządzony w zwykłej formie pisemnej, lub też ujęty w protokole sporządzonym przez notariusza); wyjątkowo jego złożenie nie jest wymagane, gdy zmiana umowy polega na uchwaleniu nowego tekstu umowy; w takiej sytuacji złożenie tego tekstu jest równoznaczne ze złożeniem tekstu jednolitego.

Do wniosku należy dołączyć także dowód uiszczenia opłat od wniosku (łącznie 350 zł).

Nowa siedziba spółki po wpisaniu do KRS, jako dana podstawowa z KRS, trafi do urzędów. Jednocześnie konieczne jest złożenie NIP-8 we właściwym urzędzie skarbowym, o ile przy okazji zmiany siedziby modyfikacji uległy także dane uzupełniające. Dane adresowe spółki handlowej, jako dane uzupełniające dla urzędów, to: adresy miejsc prowadzenia działalności, adresy miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz adres do korespondencji i prowadzenia działalności. CRP KEP prześle otrzymane dane do rejestrów REGON i ZUS. W razie zmiany właściwości organu podatkowego należy także pamiętać o przekazaniu zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R.

Trzeba też mieć na uwadze, że siedziba spółki to także informacja podlegająca zgłoszeniu do CRBR, a zatem spółka zobowiązana będzie do zaktualizowania swoich danych w CRBR. Poza tym z przypadku przeprowadzki spółki nowe dane adresowe należy podać w szczególności kontrahentom, bankom czy organowi podatkowemu, m.in. gdy spółka jest stroną postępowania podatkowego (patrz ramka).

Ocena prawidłowości doręczenia decyzji podatkowej i obowiązków informacyjnych strony postępowania podatkowego względem organu jest dokonywana przez pryzmat odpowiednich regulacji Ordynacji podatkowej, a nie przepisów prawa handlowego. Fakt zmiany siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego (w trybie przepisów K.s.h.) w żaden sposób nie wpływa na obowiązek powiadomienia odpowiedniego organu podatkowego o zmianie adresu do doręczeń stosownie do art. 146 § 1 Ordynacji podatkowej. Innymi słowy, oczekiwanie na ujawnienie w KRS zmiany siedziby spółki nie zwalnia podatnika z obowiązków informacyjnych względem organu podatkowego i dbałości o wskazanie aktualnego adresu, pod którym może nastąpić skuteczne doręczenie korespondencji.

Z wyroku NSA z dnia 28 września 2020 r., sygn. akt I FSK 911/20

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.