Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Powiązania rodzinne a podejmowanie decyzji w spółce z o.o.
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Powiązania rodzinne a podejmowanie decyzji w spółce z o.o.

Gazeta Podatkowa nr 88 (1545) z dnia 2.11.2018
Paweł Cierkoński

W trakcie przeprowadzonego audytu okazało się, że spółka z o.o. sprzedawała po obniżonej cenie towar szwagrowi jednego z członków zarządu. Decyzje w tej sprawie podejmował on osobiście. Czy obecnie można z tego powodu wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec członka zarządu?

Samo sprzedawanie towaru po obniżonej cenie nie musi stanowić o powstaniu szkody po stronie spółki. Preferencje cenowe mogą wynikać z szeregu okoliczności. Ich dopuszczalność zależy od polityki sprzedaży stosowanej przez spółkę. Gdy przykładowo w spółce istnieje sztywny cennik wprowadzony np. uchwałą zarządu, to odstępstwo od niego może być kwalifikowane jako działanie bezprawne. Jeśli jednak w spółce cena dla poszczególnych kontrahentów jest kształtowana elastycznie, to nawet sprzedaż z zauważalną zniżką nie może być traktowana jako działanie na szkodę spółki.

W opisanym przypadku obniżkę ceny należy jednak dodatkowo rozpatrywać z uwzględnieniem osoby nabywcy, tj. szwagra członka zarządu. Przy takiej transakcji członek zarządu będący rodziną kontrahenta powinien powstrzymać się od udziału w niej. W przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek zarządu powinien ujawnić sprzeczność interesów i wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw oraz może żądać zaznaczenia tego w protokole (art. 209 Kodeksu spółek handlowych). Szwagier (brat małżonka) jest jedną z osób, do których odnosi się ten przepis. Nie jest nim natomiast mąż siostry małżonka, chyba że jest on "osobą powiązaną osobiście" z członkiem zarządu, o której mowa w tym przepisie.

Podjęcie przez członka zarządu spółki z o.o. decyzji o ustaleniu ceny sprzedaży towaru dla krewnego czy powinowatego może więc naruszać art. 209 K.s.h. To z kolei może stanowić wystarczającą podstawę do odwołania go z pełnionej funkcji. Jeśli spółka jest w stanie wykazać, że na skutek naruszenia tego przepisu poniosła szkodę, to może dochodzić od członka zarządu kompensaty. Podstawą dochodzonego roszczenia będzie art. 293 K.s.h., który przewiduje odpowiedzialność m.in. członków zarządu za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki. Działaniem sprzecznym z prawem będzie tu właśnie ustalenie ceny sprzedaży wbrew zakazowi wynikającemu z art. 209 K.s.h. Powództwo o naprawienie szkody może wytoczyć spółka, ewentualnie wspólnik na zasadach wskazanych w art. 295 K.s.h.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.