Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Brak zgody zainteresowanego na pełnienie funkcji w spółce a jego ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Brak zgody zainteresowanego na pełnienie funkcji w spółce a jego wpis do KRS

Gazeta Podatkowa nr 26 (1483) z dnia 29.03.2018
Paweł Cierkoński

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Dowiedziałem się, że na ostatnim zgromadzeniu wspólników, na którym nie byłem obecny, zostałem powołany w skład rady nadzorczej. Czy jest to możliwe, skoro nie udzielałem zgody na objęcie funkcji nawet w formie ustnej? Czy mogę zablokować wpisanie mnie do KRS?

Pełnienie funkcji w zarządzie czy też radzie nadzorczej spółki z o.o. wiąże się z koniecznością wykonywania określonych obowiązków, a także ponoszeniem odpowiedzialności prawnej względem spółki, jej wierzycieli czy organów państwowych. Z punktu widzenia powoływanej do organu osoby nie jest więc obojętne czy wyraziła na to swoją wolę.


Zgoda zainteresowanego jest przesłanką skuteczności powołania do organu spółki z o.o.


Okoliczność wyrażenia zgody na powołanie do organu spółki może być wykazywana odrębnym dokumentem, ale również np. tym, że powoływany był obecny na zgromadzeniu wspólników, a w protokole ze zgromadzenia jest adnotacja o wyrażeniu zgody na objęcie funkcji. Obowiązujące przepisy nie zmuszają jednak spółek do złożenia pisemnej zgody zainteresowanego do ujawnienia w KRS informacji o powołaniu go do składu rady nadzorczej spółki z o.o. Taki wymóg ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza tylko w odniesieniu do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do rejestru (np. członków zarządu), likwidatorów i prokurentów. Art. 19a ust. 5 ustawy o KRS przewiduje, że w tych przypadkach do wniosku o wpis do KRS należy dołączyć oświadczenia tych osób obejmujące zgodę na ich powołanie oraz ich adresy do doręczeń. Wymogu dołączenia oświadczenia obejmującego zgodę nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Jeśli spółka złożyła wniosek o ujawnienie w KRS osoby, która nie wyraziła zgody na objęcie funkcji w radzie nadzorczej, to osoba ta może przystąpić do postępowania rejestrowego jako uczestnik w oparciu o art. 510 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. W piśmie należy wykazać swój interes prawny przemawiający za przyznaniem danej osobie statusu uczestnika postępowania. W omawianych okolicznościach chodzi o uniknięcie wykonywania obowiązków członka rady nadzorczej i ponoszenia odpowiedzialności związanej z ich niewykonaniem. W piśmie Czytelnik powinien wnieść o oddalenie wniosku w części dotyczącej ujawnienia jego danych w rejestrze.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.