Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wysokość dodatków za pracę w nocy w 2019 r.
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość dodatków za pracę w nocy w 2019 r.

Gazeta Podatkowa nr 91 (1548) z dnia 13.11.2018
Ewa Madejek

Praca w nocy, ze względu na porę jej wykonywania, charakteryzuje się zwiększoną uciążliwością. Ustawodawca przewidział więc z tego tytułu dodatek do wynagrodzenia za każda godzinę takiej pracy. Podstawę do jego obliczenia stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę, choć przepisy zakładowe lub umowa o pracę mogą ustalać go na wyższym poziomie niż wynikający z przeliczeń dokonywanych przy uwzględnieniu płacy minimalnej.

Pora nocna

Pora nocna przypada na 8 godzin wskazanych w przedziale czasowym pomiędzy godzinami 2100 a 700 (art. 1517 § 1 K.p.). Ustalenia jej w danym zakładzie pracodawca dokonuje indywidualnie. Jeżeli w zakładzie nie zostaną wskazane konkretne godziny obowiązywania pory nocnej przyjmuje się, że pora nocna obejmuje 10 godzin od 2100 do 700. W takim przypadku dodatek za pracę w nocy przysługuje pracownikowi za każdą godzinę pracy w tym przedziale czasowym.

Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje wszystkim pracownikom, bez względu na to, czy pracę w porze nocnej wykonują stale czy okazjonalnie.

Wysokość dodatku za pracę w nocy określa art. 1518 § 1 K.p. Stanowi on, że pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy dodać, że także w przypadku, gdy praca w nocy nie przypada na pełne godziny lub nie jest wielokrotnością pełnych godzin, pracownikowi przysługuje dodatek nocny. Ustala się go wtedy w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego czasu w porze nocnej.

Obliczanie dodatku nocnego

Dodatek za pracę w porze nocnej w wysokości wynikającej z Kodeksu pracy oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia 2019 r. będzie ono wynosiło 2.250 zł.

Sposób obliczenia dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej określono w § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). W tym celu należy minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w danym roku podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 23 stycznia 2008 r. wyjaśnił, że przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu należy rozumieć obowiązujący wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 K.p. Nie stosuje się więc jako dzielnika liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy danego pracownika, ani liczby godzin faktycznie przez niego przepracowanych w danym miesiącu, tylko nominalną liczbę godzin do przepracowania obliczoną zgodnie z art. 130 K.p. Ze względu na to, że liczba nominalnych godzin do przepracowania jest zmienna w poszczególnych miesiącach roku, to i wysokość dodatków nocnych różni się w tych miesiącach.

Stosowanie jako dzielnika do obliczenia dodatków nocnych nominalnego wymiaru czasu pracy w danym miesiącu powoduje, że wraz ze wzrostem liczby godzin pracy w miesiącu maleje wysokość dodatku nocnego. Jest on najwyższy w miesiącach, w których obowiązuje najniższy wymiar czasu pracy. Wysokość dodatku za pracę w nocy jest natomiast taka sama bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na pełny etat, czy na część etatu.

Ryczałt za pracę w nocy

Praca w nocy nie zawsze musi być opłacana dodatkami za każdą godzinę takiej pracy. W określonych przypadkach mogą one zostać zastąpione ryczałtem. Ustawodawca wskazał, że w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy, dodatek za pracę w nocy może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 K.p.). Tego sposobu opłacania pracy w nocy nie można więc zastosować do pracowników, którzy świadczą pracę w nocy w siedzibie zakładu pracy lub wykonują taką pracę poza zakładem pracy tylko sporadycznie.

Ryczałt za pracę w nocy ustalany jest szacunkowo, ale powinien odpowiadać liczbie przepracowanych godzin. W sytuacji gdy pracownik przepracuje mniejszą liczbę godzin w porze nocnej niż przyjęto przy ustaleniu ryczałtu, kwota ryczałtu nie powinna zostać zmniejszona. Natomiast gdyby ryczałt był zbyt niski ze względu na przyjęcie zbyt małej liczby godzin pracy w nocy, wówczas pracownikowi przysługuje wyrównanie do faktycznie przepracowanych godzin w nocy.

Wysokość dodatków za pracę w nocy w 2019 r.
M-c Wysokość
dodatku
Czas pracy Wyliczenie
2,56 zł 176 godz. (2.250 zł : 176 godz.) = 12,78 zł; 12,78 zł × 20% = 2,56 zł
II 2,81 zł 160 godz. (2.250 zł : 160 godz.) = 14,06 zł; 14,06 zł × 20% = 2,81 zł
III 2,68 zł 168 godz. (2.250 zł : 168 godz.) = 13,39 zł; 13,39 zł × 20% = 2,68 zł
IV 2,68 zł 168 godz. (2.250 zł : 168 godz.) = 13,39 zł; 13,39 zł × 20% = 2,68 zł
V 2,68 zł 168 godz. (2.250 zł : 168 godz.) = 13,39 zł; 13,39 zł × 20% = 2,68 zł
VI 2,96 zł 152 godz. (2.250 zł : 152 godz.) = 14,80 zł; 14,80 zł × 20% = 2,96 zł
VII 2,45 zł 184 godz. (2.250 zł : 184 godz.) = 12,23 zł; 12,23 zł × 20% = 2,45 zł
VIII 2,68 zł 168 godz. (2.250 zł : 168 godz.) = 13,39 zł; 13,39 zł × 20% = 2,68 zł
IX 2,68 zł 168 godz. (2.250 zł : 168 godz.) = 13,39 zł; 13,39 zł × 20% = 2,68 zł
X 2,45 zł 184 godz. (2.250 zł : 184 godz.) = 12,23 zł; 12,23 zł × 20% = 2,45 zł
XI 2,96 zł 152 godz. (2.250 zł : 152 godz.) = 14,80 zł; 14,80 zł × 20% = 2,96 zł
XII 2,81 zł 160 godz. (2.250 zł : 160 godz.) = 14,06 zł; 14,06 zł × 20% = 2,81 zł

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.)

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.