Sezon wakacyjny w pełni. Wielu przedsiębiorców wypłaca swoim pracownikom dofinansowanie do ich wypoczynku. Świadczenie takie może być finansowane z różnych źródeł. Środki mogą pochodzić np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, innego funduszu socjalno-bytowego czy też ze środków obrotowych firmy. Tutaj pojawia się wątpliwość, czy od takich środków, np. od wypłaty świadczenia urlopowego, należy odprowadzać wpłaty na rachunki uczestników PPK.
Wpłaty do PPK nalicza się i odprowadza od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK. Ustawa o PPK definiuje wynagrodzenie jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, czyli bez stosowania ograniczenia dotyczącego przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Oznacza to, że przy naliczaniu wynagrodzenia, stanowiącego podstawę do obliczenia wysokości wpłaty do PPK, trzeba uwzględniać tylko te składniki, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zatem to, czy od przyznanego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłaty do PPK, zależy od tego, czy od danego świadczenia podmiot zatrudniający jest zobowiązany odprowadzić składki do ZUS.
Ustalając podstawę wpłat do PPK, należy stosować zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 18 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:
Tym samym, świadczenie urlopowe, które nie przekracza kwoty limitu, czyli wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, nie stanowi podstawy naliczenia wpłat do pracowniczych planów kapitałowych.
|