Przychód osoby fizycznej z tytułu sprzedaży poza działalnością gospodarczą prawa do korzystania z miejsca postojowego, jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o pdof, po pomniejszeniu o koszty poniesione w celu uzyskania tego przychodu, podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Z tego względu jako kosztu pomniejszającego przychód z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, do którego takie miejsce postojowe przynależy, nie można przyjąć wydatku na nabycie miejsca postojowego. W efekcie wydatki na nabycie prawa do korzystania z miejsca postojowego nie podlegają waloryzacji. Tak rozstrzygnął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2025 r., nr 0115-KDIT3.4011.199.2025.3.KP.
Podatniczka w październiku 2024 r. dokonała sprzedaży poza działalnością gospodarczą lokalu mieszkalnego nabytego w 2021 r. wraz z dokupionym do niego w 2022 r. prawem do korzystania z miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Miejsce parkingowe jest wyodrębnione liniami na posadzce oraz posiada numerację. Podatniczka miała wątpliwości, czy wydatki poniesione na prawo do korzystania z miejsca postojowego może uznać za koszty nabycia lokalu mieszkalnego przy ustalaniu podlegającego opodatkowaniu 19% podatkiem dochodu ze zbycia tego lokalu.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji wskazał, że z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o pdof wynika, iż katalog praw majątkowych zawarty w tym przepisie jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 30e ustawy o pdof, czyli z zastosowaniem wskazanej przez podatniczkę 19% stawki podatku dochodowego. Katalog nie zawiera jednak prawa do miejsca postojowego.
Przychód ze sprzedaży takiego prawa stanowi przychód ze sprzedaży praw majątkowych. Ponieważ zawarte w art. 18 ustawy o pdof wyliczenie przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty, to w opinii Dyrektora KIS należy przyjąć, że zakresem regulacji tego przepisu objęte są również inne prawa niewymienione w tym przepisie. Jednocześnie jego brzmienie wskazuje, że opodatkowaniu pdof podlegają zarówno przychody z wykonania (wykorzystania) tych praw, jak również z ich sprzedaży lub zamiany. W analizowanym przypadku przedmiotem umowy sprzedaży było prawo do korzystania z miejsca postojowego, które zalicza się do ograniczonych praw rzeczowych, co kwalifikuje je jako prawo majątkowe. W związku z tym wydatków na nabycie tego prawa nie można uznać za udokumentowane koszty nabycia lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o pdof. W efekcie nie podlegają one waloryzacji, gdyż ustawa o pdof nie przewiduje waloryzacji kosztów uzyskania przychodów w przypadku praw majątkowych takich jak prawo korzystania z miejsca postojowego. Koszty te są traktowane jak jednorazowe wydatki poniesione na nabycie prawa, które podlegają ewentualnemu rozliczeniu w momencie zbycia tego prawa.
|