Polski Fundusz Rozwoju w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej: www.mojeppk.pl przypomina, że: "Pracodawcy mają obowiązek przekazać do PFR oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) zatrudnionych u danego pracodawcy na 1 stycznia i na 1 lipca w danym roku kalendarzowym. Takie oświadczenie pracodawcy powinni przekazać elektronicznie albo w postaci papierowej 2 razy w roku, odpowiednio do 31 stycznia i do 31 lipca".
Oznacza to, że do dnia 31 stycznia 2025 r. pracodawcy prowadzący pracownicze programy emerytalne mają obowiązek przekazać do Polskiego Funduszu Rozwoju oświadczenia o liczbie pracowników oraz uczestników PPE zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2025 r.
Celem usprawnienia realizacji tego obowiązku PFR umożliwił przekazanie tych danych w sposób elektroniczny, za pomocą specjalnego formularza. Od 2 stycznia br. PFR wysyła do przedsiębiorców prowadzących PPE indywidualne kody TOKEN. Wraz z numerem NIP umożliwiają one zalogowanie się na stronie https://ppe.pfr.pl, na której znajduje się stosowny formularz.
Komunikat ten ma znaczenie dla pracodawców, którzy mogli nie wdrożyć PPK w dniu objęcia ich przepisami ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, w jednym z etapów wdrażania PPK (przepisy przejściowe), z uwagi na fakt, że prowadzili pracowniczy program emerytalny. Taka możliwość była dostępna tylko dla tych podmiotów zatrudniających, które naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, a w PPE uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie (chodzi o osoby zatrudnione w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK). Zwolnienie to nie jest bezterminowe. Przestaje ono obowiązywać od dnia:
Zatem, jeżeli stan partycypacji w pracownicze programy emerytalne na dzień 1 stycznia 2025 r. był niższy niż 25% osób zatrudnionych w danym podmiocie zatrudniającym, wówczas zwolnienie tego podmiotu z obowiązku wdrożenia PPK przestało obowiązywać następnego dnia po tej dacie, tj. 2 stycznia 2025 r. Rodzi to konieczność wdrożenia PPK. W takiej sytuacji w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy (90 dni) trzeba zawrzeć w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowę o prowadzenie PPK, oraz - nie później niż na 10 dni roboczych przed upływem tego terminu - umowę o zarządzanie PPK.
|