Posiadane prawo do świadczeń emerytalnych czy rentowych i ich pobieranie nie pozbawia świadczeniobiorców możliwości osiągania przychodów z dodatkowo podjętej pracy zarobkowej, np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Niewątpliwie aktywność zawodowa takich ubezpieczonych wiąże się z powstaniem obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Nie w każdym jednak przypadku obowiązkowo podlegają oni ubezpieczeniom społecznym.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu) i zdrowotnemu w ZUS. Wszystkim tym ubezpieczeniom w ZUS pracownik podlega obligatoryjnie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Stanowi o tym art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową, i art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej ustawą zdrowotną.
Powyższym ubezpieczeniom obligatoryjnie podlega także pracownik mający ustalone prawo do emerytury czy renty i pobierający te świadczenia. Bez znaczenia jest, z jakiego systemu pobiera on świadczenie (polskiego czy zagranicznego), wymiar czasu pracy czy okres, na jaki została zawarta umowa o pracę z taką osobą.
W efekcie obowiązkiem pracodawcy (jako płatnika składek) jest zgłoszenie pracownika emeryta/rencisty do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Dokonuje się tego w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 01 10.
Istotne jest, że o posiadanym przez pracownika ustalonym prawie do emerytury bądź renty pracodawca informuje organ rentowy w kodzie tytułu ubezpieczenia, wpisując odpowiednią cyfrę (patrz tabela). Warto przypomnieć, że kod tytułu ubezpieczenia składa się z 6 znaków, w tym:
Ubezpieczony, czyli osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu m.in. obowiązkowo (np. pracownik-emeryt lub pracownik-rencista), może wnioskować o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same (tak jak np. pracownik), informację o posiadanym członku rodziny uprawnionym do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przekazują pracodawcy (w ciągu 7 dni, licząc od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność takiego zgłoszenia).
Obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS pracownik podlega niezależnie od wymiaru etatu i czasu trwania umowy. Taka sama zasada dotyczy pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne. Z taką jednak różnicą, że osoba pobierająca takie świadczenie nie jest traktowana - dla celów ubezpieczeń w ZUS - jako osoba z ustalonym prawem do emerytury. To oznacza, że zgłaszając ją do ubezpieczeń, w druku ZUS ZUA w piątym znaku kodu tytułu ubezpieczenia należy wpisać cyfrę "0" (przykład). Ponadto, jeżeli dana osoba nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności (bądź nie poinformowała o nim pracodawcy), wtedy w szóstym znaku kodu tytułu ubezpieczenia trzeba również wpisać cyfrę "0".
Przykład W firmie Pana Jacka od 5 maja 2025 r. na umowę o pracę zostanie zatrudniona osoba, która pobiera świadczenie przedemerytalne. Od tego dnia pracownik zostanie zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 0 0. Wpisanie w tym druku w piątym i szóstym znaku kodu tytułu ubezpieczenia cyfry "0" oznacza, że ubezpieczony jest osobą niemającą ustalonego prawa do emerytury oraz nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności (bądź nie poinformował o nim pracodawcy). |
Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta (lub rencisty) jedyny tytuł do ubezpieczeń, wówczas podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu i zdrowotnemu. Są one dla niego obowiązkowe od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia. Tylko ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorcy - emeryta/rencisty dobrowolne. Może on do niego przystąpić wyłącznie na swój wniosek.
Zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS dokonuje zleceniodawca (jako płatnik składek) na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 04 11, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń (tj. w terminie 7 dni od momentu rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia).
Zdarza się, że emeryt lub rencista wykonuje jednocześnie dwie umowy zlecenia dla różnych podmiotów (zleceniodawców). W takim przypadku obowiązuje zasada wskazana w art. 9 ust. 2 ustawy systemowej. Wynika z niej, że obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym taka osoba podlega z pierwszej umowy (czyli tej, którą zaczęła wykonywać najwcześniej). Niemniej jednak może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych (wszystkich lub wybranych) tytułów (umów) lub zmienić tytuł do ubezpieczeń (tu: umowę zlecenia, z której chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym), z zastrzeżeniem wskazanym m.in. w art. 9 ust. 2c ustawy systemowej. Przepis ten określa, że jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu z tytułu tej umowy jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, to taka osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym także z innych umów zlecenia. Jest tak do czasu, aż łączna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osiągnie minimalne wynagrodzenie. Dopiero wówczas kolejna zawarta przez taką osobę umowa zlecenia nie będzie stanowiła dla niej obowiązku wymienionych ubezpieczeń.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że w przypadku gdy zleceniobiorca wykonuje dwie umowy zlecenia, to o konieczności opłacenia za niego obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne z drugiej takiej umowy decyduje wysokość przychodu, od którego zleceniodawca nalicza mu składki emerytalno-rentowe, uzyskiwanego z pierwszej umowy. I tak, podlega obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym z pierwszej umowy zlecenia, a druga umowa:
W okresie od stycznia do grudnia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4.666 zł.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest należna za zleceniobiorcę w takim przypadku z każdej zawartej z nim umowy zlecenia. Jak stanowi bowiem art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej, w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 tej ustawy ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka zdrowotna jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.
O charakterze ubezpieczeń społecznych ze zlecenia przy jednoczesnym zatrudnieniu zleceniobiorcy - emeryta/rencisty w innej firmie w ramach stosunku pracy (przy założeniu, że zlecenie nie jest wykonywane na rzecz własnego pracodawcy), decydują określone informacje. Zleceniodawca powinien bowiem oprócz posiadania informacji o zatrudnieniu takiej osoby na umowę o pracę uzyskać informację o wysokości oskładkowanego przychodu ze stosunku pracy. W sytuacji gdy:
Również w takim przypadku składka zdrowotna jest pobierana od kwoty wynagrodzenia ze zlecenia i ze stosunku pracy.
Można więc stwierdzić, że zleceniobiorca uprawniony do emerytury lub renty pozostający równocześnie w stosunku pracy nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy zlecenia tylko wówczas, gdy wynagrodzenie uzyskiwane przez niego ze stosunku pracy osiągnie kwotę co najmniej równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (por. postanowienie SN z dnia 27 września 2023 r., sygn. akt I USK 26/23).
Możliwa jest też sytuacja, że emeryt/rencista wykonuje pracę na podstawie dwóch umów o pracę i z każdej umowy uzyskuje wynagrodzenie w kwocie niższej od minimalnego. Wtedy dla celów ustalenia zakresu ubezpieczeń społecznych takiej osoby z równocześnie wykonywanej umowy zlecenia należy wziąć pod uwagę łączną kwotę oskładkowanego przychodu uzyskiwanego w danym miesiącu ze stosunku pracy, czyli sumę wynagrodzeń z dwóch umów o pracę. Jeżeli łączny miesięczny przychód ze wszystkich umów o pracę uzyskiwany przez takiego pracownika jest co najmniej równy minimalnemu wynagrodzeniu (tj. kwocie 4.666 zł), wtedy składki społeczne (emerytalno-rentowe) z umowy zlecenia taka osoba może mieć opłacane jedynie w sposób dobrowolny.
Prowadzenie pozarolniczej działalności przez emeryta nie stanowi dla niego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym taka osoba podlega dobrowolnie. Podobnie jest w przypadku osób mających ustalone prawo do renty, z wyjątkiem osób z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy (przyznanej na podstawie decyzji ZUS) prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. Dla nich bowiem istnieje obowiązek ubezpieczeń społecznych do czasu ustalenia prawa do emerytury. Stanowi tak art. 9 ust. 4c ustawy systemowej.
Przedsiębiorca emeryt/rencista podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Po spełnieniu określonych warunków może być zwolniony z opłacania składki zdrowotnej na podstawie art. 82 ust. 8, ust. 9 i ust. 10 ustawy zdrowotnej.
Posiadane przez ubezpieczonego prawo do emerytury lub renty wykazywane w 5. znaku kodu tytułu ubezpieczenia | Stopień niepełnosprawności ubezpieczonego wykazywany w 6. znaku kodu tytułu ubezpieczenia | ||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350)
Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146 ze zm.)
|