Jak szukać?»

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS oraz wnioski o świadczenie postojowe dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl »POMOC DLA PRACODAWCY W RAMACH TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ (zobacz więcej)
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   W 2012 r. podatnicy CIT i PIT po raz pierwszy uiszczają ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

W 2012 r. podatnicy CIT i PIT po raz pierwszy uiszczają zaliczki na podatek dochodowy za grudzień lub odpowiednio za IV kwartał według nowych zasad

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 31 (786) z dnia 1.11.2012

W stanie prawnym obowiązującym do końca grudnia 2011 r., podatnicy CIT i PIT (których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) zobowiązani byli odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy za grudzień (lub IV kwartał - u rozliczających się kwartalnie) w wysokości zaliczki za listopad (lub poprzedni kwartał), w terminie do 20 grudnia.

Powyższe zasady uległy zmianie z dniem z 1 stycznia 2012 r. W świetle nowych przepisów, zaliczkę za grudzień (lub IV kwartał) 2012 r. podatnik będzie zobowiązany wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia przypada w niedzielę).

Zaliczka ta nie będzie już ustalana w wysokości zaliczki za listopad (poprzedni kwartał), ale na takich samych zasadach, jak zaliczki za poprzednie miesiące (zob. art. 25 ust. 1a i 1c ustawy o PDOP i odpowiednio art. 44 ust. 6 ustawy o PDOF).


WAŻNE: Nowe zasady odprowadzania zaliczek za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego obowiązują tych podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2011 r. Natomiast podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed tą datą - stosują "stare" zasady.


W Biuletynie Informacyjnym nr 28 z 1 października 2012 r., w artykule pt. "Ustalenie zaliczki za grudzień (IV kwartał) u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów" wspominaliśmy o wątpliwościach związanych z ustalaniem zaliczek według nowych zasad, w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, zobowiązanych do sporządzania spisu z natury. Minister Finansów w piśmie z 4 września br., stanowiącym odpowiedź na zapytanie naszego Wydawnictwa wyjaśnił, że podatnicy zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury m.in. na koniec każdego roku podatkowego, spisu tego nie uwzględniają przy ustalaniu zaliczek za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Treść tego pisma zacytowaliśmy w ww. artykule.


WAŻNE: Podatnik nie wpłaca zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie podatkowe i dokona zapłaty podatku dochodowego.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.