Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Jak ująć w księgach wydatki na szkolenie pracownika poniesione ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Jak ująć w księgach wydatki na szkolenie pracownika poniesione na przełomie lat obrotowych?

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (555) z dnia 1.02.2022

W grudniu 2021 r. otrzymaliśmy i opłaciliśmy fakturę za szkolenie naszego pracownika. Szkolenie odbyło się w styczniu 2022 r. Czy koszty szkolenia powinniśmy rozliczać w czasie? Koszty działalności operacyjnej ujmujemy na kontach zespołu 4 i 5.

W sytuacji opisanej w pytaniu, wartość nabytej usługi szkoleniowej jednostka powinna zaliczyć do kosztów w miesiącu jej wykonania, tj. w styczniu 2022 r. W związku z tym, że fakturę za ww. szkolenie jednostka otrzymała i opłaciła w grudniu 2021 r., to koszty tego szkolenia powinna ująć w księgach 2021 r. na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów", a w styczniu 2022 r. całą kwotę poniesionych wydatków odnieść na odpowiednie konto kosztów w zespole 4 i 5.

Generalnie wydatki na szkolenia pracowników ujmuje się w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych, w ciężar kosztów okresu, którego one dotyczą. Księguje się je jako koszty działalności operacyjnej jednostki i z reguły zalicza do świadczeń na rzecz pracowników. Ewidencja tych kosztów odbywa się zatem na koncie 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia". Jednostki prowadzące ewidencję kosztów na kontach zespołu 5 koszty szkoleń pracowników księgują na koncie 55 "Koszty zarządu". Jeżeli jednak koszty szkolenia dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, to wydatek ten należy rozliczyć w czasie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Z art. 39 ust. 1 i 3 ustawy o rachunkowości wynika bowiem, że jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.

Jeżeli zatem jednostka, o której mowa w pytaniu otrzymała i opłaciła fakturę za szkolenie pracownika w grudniu 2021 r., a szkolenie odbędzie się w styczniu 2022 r., to zasadne jest rozliczyć taki koszt w czasie. Ewidencja księgowa faktury za szkolenie pracownika w jednostkach stosujących zarówno konta zespołu 4 i 5, przy założeniu, że usługa jest zwolniona z VAT, może przebiegać w sposób przedstawiony poniżej.

Ewidencja księgowa kosztów szkolenia pracownika, podlegających rozliczeniu w czasie

1. FZ - faktura dokumentująca koszty szkolenia pracownika:

- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".

2. Przeniesienie kosztów szkolenia do rozliczenia w czasie:

- Wn konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".

3. Zarachowanie kosztów szkolenia do okresu sprawozdawczego, którego dotyczą:

- Wn konto 55 "Koszty zarządu",
- Ma konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".

Warto pamiętać, że można także zastosować uproszczony sposób ewidencji, księgując kwotę szkolenia bezpośrednio do rozliczenia w czasie na podstawie faktury zakupu, zapisem po stronie Wn konta 64-0, w korespondencji ze stroną Ma konta 24. W takim przypadku zarachowanie kosztów szkolenia do okresu, którego dotyczą będzie przebiegać zapisami po stronie Wn konta 40-5, w korespondencji ze stroną Ma konta 64-0 oraz równolegle, zapisem po stronie Wn konta 55, w korespondencji ze stroną Ma konta 49.

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.