Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Zmiana godzin rozpoczynania i kończenia pracy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zmiana godzin rozpoczynania i kończenia pracy

Gazeta Podatkowa nr 60 (1310) z dnia 28.07.2016
Ewa Madejek

Regulamin pracy określa godziny wykonywania pracy od 800 do 1600. Jedna z pracujących osób chciałaby zmienić swoje godziny pracy w taki sposób, aby rozpoczynać pracę między 800 a 900 i kończyć po 8 godzinach między 1600 a 1700. Pracodawca zgadza się na tę propozycję. Czy wystarczą w tym celu ustne uzgodnienia, czy zmianę tę należy wprowadzić w regulaminie?

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, chciałby pracować w ruchomym czasie pracy. Może w tym celu złożyć pisemny wniosek, który po akceptacji pracodawcy upoważni go do pracy w takim rozkładzie. Rozkład tego rodzaju pracodawca może też wprowadzić w przepisach zakładowych.

Przepisy art. 1401 K.p. przewidują dwa warianty ruchomej organizacji pracy, na podstawie których rozkład czasu pracy może:

  • wskazywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
     
  • określać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla niego dniem pracy.


W przypadku stosowania ruchomej organizacji wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.


Przepisy Kodeksu pracy określają też tryb wprowadzenia ruchomej organizacji czasu pracy. W myśl art. 150 § 3 K.p. ruchomy rozkład ustala się:

  • w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a K.p., albo
     
  • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

W podany sposób system ruchomy pracodawca może wprowadzić dla całego zakładu pracy lub dla określonych grup pracowników. Nie jest przy tym wymagana zgoda lub wnioski pracowników.

Niezależnie od wprowadzenia systemu ruchomego na mocy art. 150 § 3 K.p., wniosek o jego zastosowanie może także złożyć pracownik. Przepis art. 150 § 5 K.p. wymaga, aby miał on formę pisemną. Po wyrażeniu zgody przez pracodawcę, pracownika będzie obowiązywał wtedy indywidualny ruchomy rozkład czasu pracy. Przy czym może on różnić się od wprowadzonego dla pracowników w całym zakładzie.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wystarczą ustne uzgodnienia pracownika z pracodawcą odnośnie pracy w ruchomym rozkładzie czasu pracy. Przepisy z zakresu prawa pracy wymagają formalnego pisemnego wniosku zainteresowanego. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, to pracownik będzie pracował w ruchomym rozkładzie wynikającym z tego wniosku. Takiej indywidualnej zmiany rozkładu czasu pracy nie wprowadza się do regulaminu pracy.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.