Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Czy zleceniodawca może wydać polecenie służbowe zleceniobiorcy?
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy zleceniodawca może wydać polecenie służbowe zleceniobiorcy?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (461) z dnia 1.06.2018

Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę zlecenia. W ramach tej umowy zajmuje się ona sortowaniem produktów zgodnie z naszymi wytycznymi. Okazuje się, że nie zawsze jest to wykonywane w sposób właściwy. Czy możemy wydać jej w tym zakresie polecenie służbowe?

Cechą charakterystyczną umów cywilnoprawnych jest brak relacji podległości pracowniczej. Wynika to z faktu, że generalnie prawo cywilne reguluje stosunki istniejące pomiędzy podmiotami równorzędnymi (podczas gdy w prawie pracy oczywista jest dominacja "silniejszego" pracodawcy nad "słabszym" pracownikiem). Nie oznacza to, że w umowie zlecenia nie występuje żadnego rodzaju podporządkowanie. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 30 sierpnia 2017 r. (sygn. akt III AUa 514/17) zauważył, że: "(...) Generalnie stosunek cywilno-prawny nie kreuje stosunku kierownictwa, choć w konkretnych przypadkach nie sposób wykluczyć istnienia stosunku podległości. Ogólna kontrola osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia), dokonywana przez zleceniodawcę z punktu widzenia rezultatów działalności nie świadczy o podporządkowaniu pracowniczym. (...)".

Zasadą jest, że dający zlecenie nie może wydawać poleceń zleceniobiorcy. Może on natomiast go instruować, zwracać mu uwagę oraz dawać tak zwane wskazówki imperatywne (por. E. Gniewek, P. Machnikowski - red. - Kodeks cywilny Komentarz, Warszawa 2016). Doktryna określa je następująco: "(...) Z cywilnoprawnego punktu widzenia, wskazówki są wiążące (w zależności od charakteru w różnym stopniu) dla przyjmującego zlecenie, a odstąpienie od wskazówek imperatywnych wymaga uprzedniej zgody dającego zlecenie (...)" (por. "Radca Prawny, Zeszyty naukowe nr 3(4)/2015, Warszawa 2015 r.). W rzeczywistości trudno jest odróżnić polecenie służbowe od wskazówki imperatywnej. Generalnie należy więc przyjąć, że zleceniodawca może wydawać zleceniobiorcy dyspozycje, które wolno negocjować, przy czym ostateczne słowo należy do dającego zlecenie.

Więcej przeczytasz w Na temat zawarcia umowy zlecenia/o świadczenie usług pisaliśmy w UiPP nr 13/2017, str. 55-60.

Oprócz możliwości wydawania wskazówek imperatywnych zlecający ma również prawo do otrzymania od wykonującego zlecenie sprawozdania z jego przebiegu (art. 740 K.c.). Zasadniczo zleceniobiorca ma dość dużą swobodę co do samodzielności wykonywania zadań - może nawet, pod pewnymi warunkami, powierzyć wykonanie czynności osobie trzeciej (art. 738 K.c.). Co do zasady, sam również ma prawo ustalać czas i miejsce wykonania zadania. W tym zakresie zleceniodawca ma raczej ograniczone możliwości ingerencji. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy czynności muszą zostać zrealizowane na konkretnym terenie (np. w fabryce, w sklepie) oraz w określonych godzinach (np. w czasie ich otwarcia), ale i tak zleceniobiorca powinien mieć dowolność w tym, ile czasu poświęci na wykonanie czynności. Zlecający nie powinien wymagać od niego, żeby był do jego dyspozycji w konkretnych godzinach i wskazaną ich ilość, to jest bowiem charakterystyczne dla stosunku pracy (por. wyrok SN z 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt II PK 153/14, OSP 2016/6/62).

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.