Zakończyłem budowę domu. W księdze wieczystej od początku widniała informacja, że moja działka jest niezabudowana - co było wcześniej kwestią oczywistą. Po wybudowaniu domu zgłosiłem zmianę do wydziału ksiąg wieczystych, aby działka została opisana jako zabudowana oraz aby budynek (dom) został ujawniony. Mój wniosek w tej ostatniej kwestii nie został uwzględniony. Czy jest to zgodne z prawem?
Informacje, o których wspomina w swoim wniosku Czytelnik, zawarte są w dziale I-O księgi wieczystej (dotyczą one oznaczenia nieruchomości).
Trzeba przypomnieć, że budynek posadowiony na działce objętej księgą wieczystą, której właścicielem jest Czytelnik, nie stanowi odrębnej nieruchomości, lecz jest częścią składową nieruchomości gruntowej. Stanowi o tym art. 48 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360). Zgodnie z powołanym przepisem, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Nowo wybudowany budynek może zostać ujawniony w księdze wieczystej w sytuacji, o której mowa w § 19 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym (Dz. U. z 2016 r. poz. 312 ze zm.). W myśl tego przepisu w podrubryce 1.4.2, wpisuje się dane o oznaczeniu usytuowanych na nieruchomości budynków: budynków stanowiących odrębną nieruchomość albo budynków, z których wyodrębniono lokale stanowiące odrębną nieruchomość, albo budynków, w których znajdują się lokale, do których przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo budynków, do których przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Budynek Czytelnika do wspomnianej kategorii nie należy - w obrocie prawnym samodzielnie nie funkcjonuje, bowiem nie może być przedmiotem odrębnej własności - własnością objęta jest nieruchomość gruntowa i wszystkie jej części składowe, takie jak m.in. nasadzenia czy wspomniany dom. Posadowienie na gruncie budynku, który stanowi jej część składową, prowadzi do zmiany stanu prawnego nieruchomości, ale tylko w zakresie konieczności ujawnienia w księdze wieczystej, iż po dokonaniu takiej zmiany nieruchomość niezabudowana stanie się nieruchomością zabudowaną.
Z pytania wynika, że taka jedna zmiana została przez sąd uwzględniona. Zatem nieuwzględnienie wniosku Czytelnika w pozostałym zakresie było prawidłowe.
|