Moja mama ma możliwość uzyskania praw do działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Na jakich zasadach działkowiec korzysta z tego terenu? Jakie może czynić na nim inwestycje?
Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowa ta zawierana jest pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną, choć może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. W ten sposób można ustanowić prawo tylko do jednej działki. Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe. Umowę zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami oraz regulaminem. Musi pamiętać, że na terenie działki nie może znajdować się altana działkowa niespełniająca wymagań, o których mowa w art. 2 pkt 9a ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Podobnie nie można posadowić obiektu gospodarczego o powierzchni zabudowy przekraczającej 35 m2 oraz o wysokości przekraczającej 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich. Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Działkowiec jest uprawniony do korzystania z terenu ogólnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w regulaminie. Ma obowiązek utrzymywać działkę w należytym stanie, przestrzegać porządku ogrodowego w sposób określony w regulaminie, ponosić wydatki związane z utrzymaniem działki oraz opłaty ogrodowe, a także korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych działkowców.
Prawo do działki może w pewnych przypadkach wygasnąć, np. na skutek wypowiedzenia umowy. Stowarzyszenie ogrodowe może wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, np. gdy działkowiec pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany działkowej w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem.
|