Przed kilkoma laty kupiłem działkę pod budowę domu. Szukałem specjalnie nieruchomości, która objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wiosną chcę przystąpić do budowy domu. Okazało się, że w ewidencji działka wpisana jest jako użytek rolny klasy IVa. Czy w tej sytuacji przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i przystąpieniem do robót muszę doprowadzić do wyłączenia gruntu z produkcji rolnej?
Nie zawsze pojawi się taka konieczność. W myśl przepisów wyłączenie z produkcji m.in. użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Wydanie przedmiotowej decyzji następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę albo dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót. Tak przewiduje art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1326 ze zm.). Taką decyzję dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę albo zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych. Wniosek o wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej może złożyć nie tylko właściciel gruntu, ale również inny podmiot, jeżeli jest to podyktowane jego interesem prawnym (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Gd 221/18).
Z treści pytania nie wynika, jakiego pochodzenia jest użytek rolny klasy IVa. Jeśli ma pochodzenie mineralne, nie ma konieczności wyłączania go z produkcji rolnej. Niemniej właściciel działki najczęściej nie wie, jakiego pochodzenia jest jego grunt. Zatem w większości przypadków składa stosowny wniosek i w toku sprawy albo zostaje wydana decyzja w sprawie wyłączenia, albo organ stwierdza, że np. grunt klasy IVa ma pochodzenie mineralne i z tego powodu wyłączeniu nie podlega.
Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest, co do zasady, zobowiązana uiścić należność i opłaty roczne. Wysokość należności zależy od powierzchni gruntu, jego klasy oraz pochodzenia. Przykładowo, należność za wyłączenie z produkcji 1 ha gruntów rolnych (użytków rolnych) klasy IVa pochodzenia organicznego wynosi 204.015 zł. Warto jednak pamiętać, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego oraz do 0,02 ha na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego. Zatem nawet jeśli pojawi się konieczność wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, w wielu przypadkach inwestor zamierzający wybudować dom jednorodzinny nie będzie musiał ponieść wspomnianych kosztów.
|