Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Utrata bonifikaty na wykup mieszkania
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Utrata bonifikaty na wykup mieszkania

Gazeta Podatkowa nr 38 (1913) z dnia 12.05.2022
Dawid Szwarc

W ostatnim czasie wykupiłam od gminy mieszkanie komunalne. Zgodnie z uchwałą przyznano mi bonifikatę w wysokości 75%. Zastanawiam się, czy w tym mieszkaniu może razem ze mną zamieszkać mój partner (nie planuję pobierać od niego z tego tytułu żadnych opłat). Nie chcę, aby w przyszłości zarzucono mi, że przeznaczam mieszkanie na inny cel niż ten, na który przyznano mi bonifikatę i w konsekwencji musieć ją zwrócić. Czy zatem mogę przyjąć do mieszkania bliską mi osobę?

Tak. W pewnych przypadkach możliwe jest przyznanie bonifikaty na wykupienie mieszkania od gminy, jednak w niektórych sytuacjach taka bonifikata będzie musiała zostać zwrócona. W skrócie - taka konieczność zajdzie, gdy osoba która ją otrzymała, nie dotrzyma warunków umowy. Właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny rynkowej nieruchomości na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku, o ile nieruchomość jest sprzedawana m.in. jako lokal mieszkalny. Jeśli jednak nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie - co więcej, po waloryzacji tej kwoty. Taki zwrot następuje na żądanie właściwego organu. Reguluje to art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899).

Z pytania wynika, że Czytelniczka wykupiła lokal mieszkalny, co oznacza, że lokal ten w powyższym okresie nie może być wykorzystany w inny sposób niż na cele mieszkalne ani zasadniczo zbyty. Gdyby do tego doszło, właściwemu podmiotowi przysługuje roszczenie o zwrot otrzymanej bonifikaty. Roszczenie takie stanowi sankcję zmierzającą do wyeliminowania sytuacji, w której osoba korzystająca z pomocy publicznej przeznacza uzyskaną korzyść sprzecznie z jej celem (a zatem zbywa lokal i w istocie wzbogaca się kosztem społeczności czy przeznacza środki na cele inne, niż zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych - por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 25 września 2020 r., sygn. akt V ACa 345/19).

Czytelniczka mieszka we wspomnianym lokalu, zatem na ten moment spełnia warunki przyznania jej przedmiotowej bonifikaty. Nie stoi to na przeszkodzie, aby w takim lokalu zamieszkały również inne osoby, np. jej dzieci, partner czy rodzice.


W lokalu wykupionym z bonifikatą oprócz kupującego może zamieszkać również inna osoba.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.