Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Odpowiedzialność za zalanie mieszkania
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania

Gazeta Podatkowa nr 22 (1793) z dnia 18.03.2021
Dawid Szwarc

Przez awarię instalacji w moim mieszkaniu doszło do zalania lokalu znajdującego się na kondygnacji poniżej. Nie mam żadnego ubezpieczenia na tę okoliczność, podobnie poszkodowany sąsiad. Przyczyną zalania była awaria wężyka doprowadzającego wodę do umywalki. Nic nie wskazywało na to, że ten element instalacji powinien być wymieniony. Czy mam obowiązek pokryć zaistniałe szkody?

Z pytania wynika, że Czytelnik nie będzie musiał naprawić szkody. Podstawowa zasada odpowiedzialności za szkodę opiera się na winie - umyślnej bądź nieumyślnej. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Tak stanowi art. 415 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Wątpliwości w omawianej sprawie mogą wynikać z przepisów, które w szczególnych sytuacjach opierają zasadę odpowiedzialności na tzw. ryzyku. Jeden z nich przewiduje, że za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec (art. 433 K.c.).

Wspomniana szersza odpowiedzialność (na zasadzie ryzyka) nie będzie mieć jednak zastosowania w omawianym przypadku. Przyjmuje się bowiem, że "zalanie" mieszkania to pojęcie odmienne od "wylania" czegoś z pomieszczenia. Z uwagi na to, że wyjątków nie można interpretować w sposób rozszerzający, a takim wyjątkiem jest odstępstwo od odpowiedzialności na zasadzie winy na rzecz zasady ryzyka, w tym przypadku Czytelnik ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy.

Nie wydaje się jednak, aby Czytelnik ponosił jakąkolwiek winę w związku z awarią instalacji. W grę może wchodzić w zasadzie jedynie wina nieumyślna. Może ona przybrać formę lekkomyślności bądź niedbalstwa. Niedbalstwo polega na tym, że dana osoba w ogóle nie interesuje się kwestiami, które takiego zainteresowania wymagają. Rzeczą naturalną jest sprawdzanie co jakiś czas np. stanu wężyków, zaworów, innych elementów instalacji wodnej. Lekkomyślność natomiast polega na tym, że ktoś zdaje sobie sprawę np. ze złego stanu technicznego zaworu, ale zwyczajnie w sposób nieodpowiedzialny nie przejmuje się tym, uważa, że nic się nie stanie.

Z opisu sprawy nie wynika, aby Czytelnik wiedział o złym stanie swojej instalacji czy w ogóle sprawą się nie interesował. Wydaje się zatem, że nie ma podstaw do pociągnięcia go do odpowiedzialności odszkodowawczej. Samo pęknięcie, np. przewodu zasilającego, z uwagi na wadę produktu nie stanowi podstawy do uznania, że jest to okoliczność zawiniona przez osobę zajmującą lokal.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.