Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Zawieszenie biegu terminu zasiedzenia wobec dziecka
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zawieszenie biegu terminu zasiedzenia wobec dziecka

Gazeta Podatkowa nr 35 (1285) z dnia 2.05.2016
Dawid Szwarc

Mój syn dwa lata temu dostał w spadku po dziadku działkę. Okazało się, że działkę tę użytkuje od lat inna osoba, która nabyła ją w drodze nieformalnej umowy i teraz chce doprowadzić do zasiedzenia i sprawy w sądzie. 30 lat od zawarcia pisemnej umowy sprzedaży gruntu minęło niecałe dwa miesiące temu. Syn nie jest pełnoletni. Czy w takiej sytuacji faktycznie mogło dojść do zasiedzenia gruntu i syn straci przekazany przez dziadka majątek?

NIE. W sytuacji gdy posiadacz "kupił" grunt w drodze umowy ustnej czy np. zwykłej pisemnej, taka umowa była od samego początku nieważna. Na jej mocy nabywca stał się jedynie posiadaczem samoistnym nieruchomości, i to w złej wierze. Tym samym, aby nabyć własność gruntu wskutek zasiedzenia, powinien nieprzerwanie posiadać ten grunt przez 30 lat. Zasadniczo, jeśli ten warunek jest spełniony, posiadacz staje się "automatycznie" nowym właścicielem nieruchomości. Późniejsza sprawa sądowa potwierdza jedynie ten fakt (porządkuje stan formalny i pozwala ujawnić się nowemu właścicielowi w księdze wieczystej).

W omawianej sprawie kluczowe jest to, że właściciel działki, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest osobą małoletnią. W myśl przepisów, jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela. Wynika to z art. 173 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Inaczej mówiąc, w okresie małoletności właściciela, a także w ciągu dwóch lat od osiągnięcia pełnoletności, w żadnej sytuacji nie może nastąpić zasiedzenie własności gruntu, nawet jeśli upłynął prawidłowo termin 30-letni, wymagany przez przepisy.

Wyznaczony w przepisie okres "ochronny" służy do zorientowania się przez pełnoletniego już właściciela w stanie jego spraw majątkowych i podjęcia przez niego kroków przerywających biegnące przeciw niemu zasiedzenie. Dopiero jeśli w ciągu dwóch lat od ukończenia 18. roku życia właściciel nie podejmie wymaganych prawem czynności, posiadacz nabędzie własność wskutek zasiedzenia (wtedy "automatycznie" nabywa własność gruntu).

Nie stanowi natomiast żadnej przeszkody do stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości w postępowaniu z udziałem małoletniego, gdy sam upływ terminu zasiedzenia nastąpił w czasie, kiedy właścicielem nieruchomości był pełnoletni poprzednik prawny małoletniego (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 29 września 1999 r., sygn. akt I CKN 134/98). Z pytania wynika jednak, że przekazanie gruntu nastąpiło dwa lata temu, a 30-letni termin upłynął zaledwie kilka miesięcy temu. Zatem za życia poprzednika (spadkodawcy, dziadka) termin nie upłynął i kontynuuje swój bieg w okresie, gdy właścicielem działki jest małoletni.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.