Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Spadku nie trzeba dzielić, ale warto to zrobić
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Spadku nie trzeba dzielić, ale warto to zrobić

Gazeta Podatkowa nr 20 (1270) z dnia 10.03.2016
Dawid Szwarc

Odziedziczyłem spadek po ojcu. Śmierć ojca miała miejsce blisko rok temu. Do tej pory ani ja, ani rodzeństwo nie dokonaliśmy podziału spadku. Dowiedziałem się, że spadkobiercy mają taki obowiązek, a podział musi nastąpić w okresie 5 lat od śmierci spadkodawcy. Czy to prawda?

NIE. Spadkobiercy nie mają obowiązku dokonania podziału spadku. Od chwili powołania do spadku spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących do masy spadkowej stosownie do przysługującego im udziału w spadku. Brak podziału spadku wymusza współdziałanie spadkobierców w zarządzaniu składnikami tego majątku oraz ustaleniu zasad korzystania z nich. To prędzej czy później doprowadza do różnego rodzaju nieporozumień. Im więcej czasu minie od śmierci spadkodawcy, tym trudniej jest dokonać szybkiego i sprawiedliwego działu spadku. Dlatego mimo że takiego obowiązku nie ma, warto o tym pomyśleć.

Podział spadku może nastąpić w sądzie bądź w formie umowy (jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego). Sądowy dział spadku powinien zasadniczo obejmować cały spadek. Z ważnych powodów taki dział można jednak ograniczyć do części spadku. Natomiast w odniesieniu do działu umownego, przepis wprost przewiduje możliwość dokonania działu całościowego bądź częściowego. Wynika to z art. 1038 § 2 Kodeksu cywilnego. Częściowy dział spadku, czy to na mocy orzeczenia sądu, czy w drodze umownej, dopuszczalny jest nawet wtedy, gdy do spadku wchodzi nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, iż częściowy dział spadku nie może polegać na tym, że dojdzie do wydzielenia tylko jednej bądź kilku działek z nieruchomości i pozostawienia stanu współwłasności spadkobierców w odniesieniu do pozostałych działek tej nieruchomości. Dział spadku w takim przypadku musi objąć całą nieruchomość, wszystkie działki.


Spadkobiercy nie mają obowiązku dokonania działu spadku.


Dział umowny wchodzi w grę, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do podziału i jego warunków. Jeśli takiej zgody nie ma, pozostaje sprawa w sądzie. Niemniej jednak z drogi sądowej warto czasem skorzystać również, gdy spadkobiercy są zgodni co do działu. Koszty sądowego podziału są bowiem niższe od umownego, gdy do spadku wchodzi nieruchomość - z uwagi na wysokość taksy notarialnej, która zależy w tym przypadku od wartości nieruchomości.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.