Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Spadkobierca rzeczywisty i spadkobierca rzekomy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Spadkobierca rzeczywisty i spadkobierca rzekomy

Gazeta Podatkowa nr 93 (1238) z dnia 19.11.2015
Dawid Szwarc

Na wskutek odnalezienia testamentu wuja doszło do zmiany postanowienia sądu o nabyciu spadku. Osoby, które władały spadkiem do tej pory jako spadkobiercy muszą teraz spadek wydać rzeczywistemu spadkobiercy. Czy muszą się z nim w jakiś sposób rozliczyć? Czy są zobowiązane np. do zapłaty za korzystanie z nieruchomości według stawek rynkowych?

Stosowne rozliczenie będzie wymagane, jednak sam zakres roszczeń będzie zależny od tego czy rzekomy spadkobierca był w "dobrej wierze". Przede wszystkim spadkobierca rzeczywisty może żądać, aby osoba, która włada spadkiem jako spadkobierca, lecz nim nie jest (spadkobierca rzekomy), wydała mu spadek. To samo dotyczy poszczególnych przedmiotów należących do spadku. Stanowi o tym art. 1029 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Istota konieczności rozliczenia wynika z tego, że od samego początku z punktu widzenia prawa był jeden i ten sam spadkobierca. Sprawa spadkowa i wydane postanowienie służy jedynie potwierdzeniu nabycia spadku. Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą. Jednak takie domniemanie może być wzruszone.

Rozliczenie związane jest z tym, że w międzyczasie mogło dojść przykładowo do zużycia się rzeczy należących do spadku czy dokonania jakichś nakładów, ulepszeń, a także pobrania korzyści z masy spadkowej czy zwyczajnego jej wykorzystywania do celów własnych (np. zamieszkiwania w lokalu). W takiej sytuacji przepisy nakazują stosować regulacje o rozliczeniu między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy. Należy przyjąć, że jeśli rzekomi spadkobiercy nie wiedzieli o testamencie, nie ukrywali go, to trzeba ich traktować jako posiadaczy (spadkobierców) w dobrej wierze. W takiej sytuacji nie będą zobowiązani do zapłaty wynagrodzenia rzeczywistemu spadkobiercy za korzystanie z rzeczy i nie są odpowiedzialni za ich zużycie ani za ich pogorszenie lub utratę. Ponadto zachowują pobrane pożytki cywilne, o ile były one wymagalne przez ten czas (np. czynsz, który przynosił lokal należący do spadku).

W sytuacji gdy na przedmioty spadkowe poczyniono nakłady, to rzekomi spadkobiercy w "dobrej wierze" mogą żądać zwrotu nakładów koniecznych (np. wymalowania ścian odziedziczonego mieszkania), o ile nie mają one pokrycia w korzyściach, które uzyskali z rzeczy. Natomiast zwrotu innych nakładów mogą żądać, jeżeli zwiększają one wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.