Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dział spadku nie może dotyczyć części nieruchomości
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dział spadku nie może dotyczyć części nieruchomości

Gazeta Podatkowa nr 87 (1232) z dnia 29.10.2015
Dawid Szwarc

Do spadku po mamie weszła m.in. duża nieruchomość gruntowa. Składa się ona z kilku działek. Brat chce pilnie rozpocząć budowę domu. Czy możemy teraz w drodze umowy przeprowadzić zniesienie współwłasności, tak aby jedną z działek przekazać jednemu z braci-spadkobiercy, a wobec reszty działek utrzymać nadal stan współwłasności pozostałych spadkobierców (współwłaścicieli)?

Nie będzie to możliwe. Zniesienie współwłasności z uwagi na to, że nieruchomość wchodzi do masy spadkowej, odbywa się na podstawie przepisów o dziale spadku. Wspomniana czynność zniesienia współwłasności jest elementem takiego działu. Spadkobiercy mogą dokonać działu spadku umownie bądź na drodze postępowania sądowego. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku. Natomiast umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do jego części. Stanowi o tym art. 1038 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

W doktrynie i orzecznictwie dominuje stanowisko, w myśl którego częściowy dział spadku nie może polegać na tym, że dojdzie do wydzielenia tylko jednej bądź kilku działek z nieruchomości i pozostawienia w dalszym ciągu stanu współwłasności spadkobierców w odniesieniu do pozostałych działek tejże nieruchomości. Część podziału musi zawsze obejmować całość rzeczy/praw. Takie stanowisko wyraził również Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 30 września 2009 r., sygn. akt V CSK 63/09. Dział spadku w omawianej sprawie mógłby polegać przykładowo na przekazaniu każdemu ze spadkobierców wyłącznych praw do wyodrębnionych z nieruchomości działek i założeniu dla nich nowych ksiąg wieczystych (skoro jest kilka działek geodezyjnych objętych taką nieruchomością być może dopuszczalny będzie taki podział). W ten sposób zniknąłby stan współwłasności odziedziczonej nieruchomości i każdy spadkobierca otrzymałby na wyłączną własność działkę, ewentualnie stosowną spłatę pieniężną.

Dział umowny spadku wchodzi w grę wtedy, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do tej kwestii. Tryb sądowego działu jest jedyną możliwością w sytuacji, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia. Z trybu sądowego warto skorzystać nawet wtedy, gdy istnieje zgoda między spadkobiercami, o ile dotyczy to np. nieruchomości (opłata sądowa od wniosku ma stałą wysokość i będzie niższa niż taksa notarialna).

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.