Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Rzeczy codziennego użytku a wspólność majątkowa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rzeczy codziennego użytku a wspólność majątkowa

Gazeta Podatkowa nr 76 (1221) z dnia 21.09.2015
Dawid Szwarc

W moim małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Przez wiele lat otrzymaliśmy w drodze darowizn i spadków, a także w wyniku wspólnych zakupów wiele rzeczy, które można uznać za rzeczy do codziennego zwyczajnego użytkowania. Czy wobec tych przedmiotów stosuje się te same reguły przy określaniu ich przynależności do majątku wspólnego bądź osobistego?

NIE, w tym zakresie stosuje się nieco inne reguły interpretacyjne.

Zasadą jest, że wszystko co małżonkowie nabędą w okresie obowiązywania ustroju wspólności ustawowej, razem bądź osobno, zasila ich majątek wspólny. Jednakże zwykłe przedmioty urządzenia domowego (codziennego użytku) zasilają majątek wspólny także wtedy, gdy zostaną nabyte przez małżonka w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy spadkodawca (darczyńca) postanowił inaczej. Wynika to z art. 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to o tyle ważne, że, co do zasady, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę zasilają majątek osobisty tego małżonka, który je otrzymał. Zatem w odniesieniu do wspomnianych rzeczy codziennego użytku ta reguła została zmieniona.


Zwykłe rzeczy urządzenia domowego zasilają zasadniczo majątek wspólny.


Ustawa nie definiuje jednak pojęcia "zwykłe przedmioty urządzenia domowego". Przyjmuje się, że chodzi tu o rzeczy ruchome, stanowiące standardowe wyposażenie mieszkania przeciętnej rodziny, powszechnie dostępne i normalnie używane w typowym gospodarstwie domowym w danym czasie. Mogą to być więc meble, naczynia kuchenne, lodówki itp. Takie przedmioty służą do użytku obojga małżonków nie tylko wtedy, gdy faktycznie są przez nich wykorzystywane, ale jeśli w normalnych okolicznościach mogą być wykorzystywane wspólnie. Zatem nawet jeśli określona rzecz jest w rzeczywistości użytkowana tylko przez jednego małżonka, nie pozbawia jej to przymiotu zwykłego przedmiotu urządzenia domowego. Trzeba jednak podkreślić, że takimi przedmiotami nie będą nigdy meble antyki, cenne obrazy ani wszystkie inne przedmioty, które w przeciętnym gospodarstwie domowym zwykle nie stanowią jego wyposażenia.

Przedmioty codziennego użytku (zwykłe rzeczy urządzenia domowego), które zostały nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (np. przed ślubem) choćby w drodze dziedziczenia, zapisu bądź darowizny, nie wchodzą do majątku wspólnego, ale do majątku osobistego tego małżonka, który je nabył.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.