Partner po naszym rozstaniu przestał regularnie łożyć na nasze dziecko. Alimenty zostały przyznane wyrokiem sądu. Czy prawdą jest, że jeśli zobowiązany do alimentów popadnie w większe zadłużenie, starosta będzie mógł wydać w stosunku do niego decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy?
Po spełnieniu określonych warunków taka sankcja może zostać nałożona. W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona (wierzyciel alimentacyjny) może złożyć do właściwego organu wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Stan bezskuteczności egzekucji oznacza m.in. egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Z kolei za dłużnika alimentacyjnego uznaje się osobę zobowiązaną do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, przeciwko której egzekucja okazała się bezskuteczna.
W przypadku gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ właściwy dłużnika zobowiązuje go do zarejestrowania się jako bezrobotny (poszukujący pracy) wraz ze wskazaniem nie dłuższego niż 30-dniowy terminu na wykonanie tego zobowiązania oraz informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika. Jeśli jednak dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się czy też bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia - organ wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Jeżeli decyzja ta stanie się ostateczna, organ po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji. Na podstawie wspomnianego wniosku starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.
Należy mieć jednak na uwadze, że decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec dłużnika, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.
Uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy następuje na wniosek organu skierowany do starosty, gdy ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy oraz dłużnik alimentacyjny przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów lub w przypadku, gdy nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego.
|