Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Odpowiedzialność małżonka za długi współmałżonka sprzed ślubu
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Odpowiedzialność małżonka za długi współmałżonka sprzed ślubu

Gazeta Podatkowa nr 30 (2113) z dnia 11.04.2024
Dawid Szwarc

Dowiedziałam się, że mój mąż ma spore długi, które wynikają z umów podpisanych jeszcze przed zawarciem małżeństwa. W naszym związku obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Czy wierzyciel męża może skierować egzekucję do naszego wspólnego majątku? Co ze środkami, które otrzymałam przed ślubem od moich rodziców?

Majątek, który Czytelniczka uzyskała od rodziców przed ślubem, stanowi jej majątek osobisty. Nie może on zostać zajęty na spłatę zobowiązania, o którym mowa w pytaniu. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (czyli przede wszystkim przed zawarciem związku małżeńskiego).

Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać jej spłacenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z niektórych jego praw (chodzi m.in. o prawa autorskie i prawa pokrewne). Wynika to z art. 41 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.). Do majątku wspólnego małżonków należą np. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Oznacza to, że pomimo tego, iż Czytelniczka nie jest dłużnikiem materialnoprawnym, a jej majątek osobisty nie zostanie naruszony, poniesie ekonomiczny ciężar związany z uregulowaniem długu współmałżonka, choćby z tego względu, że wynagrodzenie za pracę współmałżonka do majątku wspólnego nie trafi, gdyż zostanie zajęte na spłatę jego zobowiązania.

Zdarza się, że majątek, który w powyższym trybie wierzyciel może zająć, nie wystarcza na to, by dług został spłacony. Należy pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach wierzyciel ma prawo domagać się ustanowienia w związku małżeńskim dłużnika przymusowego ustroju majątkowego, którym jest rozdzielność majątkowa. Wierzyciel jednego z małżonków może tego żądać, jeżeli uprawdopodobni, że uregulowanie przysługującej mu wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym (np. nakazem zapłaty zaopatrzonym w klauzulę wykonalności) wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Z chwilą gdy rozdzielność zacznie obowiązywać, wobec przedmiotów, praw objętych dotychczas współwłasnością łączną (wspólnością majątkową) będzie się stosować regulacje dotyczące współwłasności udziałowej. Może pozwolić to wierzycielowi na zajęcie przysługującego dłużnikowi udziału np. w nieruchomości, którą dłużnik i współmałżonek pozostający wówczas w ustroju wspólności majątkowej kupili i która stanowiła składnik ich majątku wspólnego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.