Moja partnerka w wyroku sądowym została zobowiązana do płacenia alimentów na nasze małoletnie dziecko. Przez ostatnie lata potrzeby dziecka znacznie wzrosły, dlatego zwróciłem się do niej o podwyższenie kwoty alimentów. Była partnerka w ogóle nie ustosunkowała się do mojej prośby, dlatego zmuszony jestem skierować sprawę na drogę sądową. Do którego sądu powinienem wnieść pozew? Jaka jest wysokość opłaty sądowej, którą należy wnieść w tego rodzaju sprawie?
Właściwym do rozstrzygnięcia sprawy w pierwszej instancji będzie sąd rejonowy, nawet gdyby wartość przedmiotu sporu przewyższała kwotę 100.000 zł (tzw. właściwość rzeczowa sądu). Tym samym w razie apelacji w drugiej instancji sprawę rozstrzygać będzie sąd okręgowy.
Jeśli chodzi o właściwość miejscową - a więc ustalenie, z którego okręgu sąd właściwy rzeczowo powołany jest do rozpatrzenia sprawy - powód ma dwie możliwości. Po pierwsze, powództwo może wytoczyć przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania (tzw. właściwość ogólna). Przewiduje to art. 27 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1568). Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce. Po drugie, powództwo o roszczenie alimentacyjne można wytoczyć według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (tzw. właściwość przemienna). Miejsce zamieszkania określa się według przepisów Kodeksu cywilnego. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku małoletniego miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
W sprawie o przyznanie alimentów powód nie ma obowiązku uiszczania opłaty sądowej. W myśl przepisów, nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych m.in. strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów. Reguluje to art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 959 ze zm.). W tym przypadku nie trzeba składać wniosku o zwolnienie od kosztów, przysługuje ono bowiem z mocy samego prawa.
|