POLECAMY |
||
Samotnie wychowuję syna. Z uwagi na jego dojrzewanie mam coraz więcej problemów wychowawczych. W szkole poinformowano mnie, że jeśli nie dojdzie do zmiany postawy dziecka, sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego. Czy rzeczywiście może do tego dojść?
TAK. Celem jest ochrona dobra dziecka. Jeżeli jest ono zagrożone, sąd wyda odpowiednie zarządzenia. Sąd może m.in.:
1) zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny, realizowania innych form pracy z rodziną, lub skierować rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń,
2) określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun,
3) poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego.
Przewiduje to art. 109 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.). Zarządzenia wydane przez sąd na podstawie powołanego przepisu nie stanowią represji w odniesieniu do rodziców, a jedynym ich celem jest ochrona zagrożonego dobra dziecka. Wydanie zarządzeń jest konieczne w przypadku niewłaściwego wykonywania władzy rodzicielskiej. Środek taki stanowi ostrzeżenie dla rodziców, że w sposób nieprawidłowy wykonują władzę, co może prowadzić do jej dalszego ograniczenia, a w dalszej kolejności do pozbawienia władzy rodzicielskiej (por. postanowienie Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. akt II Ca 1/20). Powszechnie przyjmuje się, że podstawą wydania orzeczenia we wspomnianym trybie jest sam fakt zagrożenia dobra dziecka (a nie naruszenia) i to bez względu na to, po czyjej stronie leżały przyczyny skutkujące powstaniem takiego stanu rzeczy.
Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców wyłącznie z powodu ubóstwa jest niedopuszczalne.
Jednym ze środków, które najdalej ingerują w wykonywanie władzy rodzicielskiej, jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej. Może to nastąpić zasadniczo jedynie wówczas, gdy uprzednio stosowane inne łagodniejsze środki oraz inne formy pomocy rodzicom dziecka nie doprowadziły do usunięcia stanu zagrożenia dobra dziecka.
|