Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   "Wznowienie" obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

"Wznowienie" obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

Gazeta Podatkowa nr 36 (1911) z dnia 5.05.2022
Dawid Szwarc

Po zakończeniu nauki córka podjęła pracę. Do tego czasu łożyłem na jej utrzymanie. Niedawno córka poinformowała mnie, że zamierza podjąć naukę na studiach i z tego powodu zmuszona będzie do rezygnacji z pracy. Czy w takim przypadku pomimo tego, że córka ma już 22 lata, mogę zostać zobowiązany do płacenia na nią alimentów?

W pewnym sensie kwestia wieku dziecka jest bez znaczenia. Należy bowiem pamiętać, że w obecnym stanie prawnym rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie (chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania). Tak określa art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Obowiązkiem rodzica jest wspieranie dziecka i umożliwienie mu zdobycia wykształcenia stosownie do posiadanych zdolności. Zatem nauka dziecka jest w tym przypadku priorytetem. Tym samym, jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i obiektywnie trudno wymagać, aby w danych okolicznościach było w stanie to zrobić - gdyż np. podjęło naukę na studiach dziennych - wówczas rodzic ma obowiązek płacić alimenty bądź wykonywać ten obowiązek choćby częściowo w innej formie, np. zapewniając dziecku mieszkanie.

Oczywiście w zależności od wieku dziecka, trybu jego nauki może okazać się, że dziecko w pewnym zakresie powinno samodzielnie ponosić koszty swojego utrzymania z uwagi na to, że są warunki, aby podjęło pracę w niepełnym wymiarze. Tego rodzaju okoliczność może wpłynąć na ustanowienie nieco niższych alimentów - sąd może bowiem uznać, że uprawniony do alimentów może (powinien) choćby w części samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby.

Trzeba jednak podkreślić, że w drodze wyjątku rodzic może w pewnych przypadkach uchylić się od obowiązku alimentacyjnego. Przepis przewiduje, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (art. 133 § 3 K.r.o.). Zdarzają się sytuacje, że dziecko formalnie się uczy (np. studiuje), ale nic z tej nauki nie wynika, tj. nie zalicza semestrów nauki, nie stara się albo nieustannie zmienia kierunki studiów. Tego rodzaju nauka jest tylko pozorna. Trudno w takim przypadku wymagać, aby rodzic "bezterminowo" miał obowiązek alimentowania dziecka. Wszystko zatem zależy od uwzględnienia różnych okoliczności.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.