Mój były partner przestał płacić alimenty na nasze dziecko. Ma zasądzone alimenty. Przez blisko trzy lata płatności otrzymywałam je w terminie. Teraz alimenty albo przychodzą po terminie, albo w niepełnej wysokości. Były partner tłumaczy się pogorszeniem sytuacji finansowej. Czy z uwagi na zaległości w płatnościach mogę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?
W pewnych okolicznościach zadłużenie alimentacyjne może wiązać się z pociągnięciem dłużnika do odpowiedzialności karnej. W myśl przepisów, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Tak wynika z art. 209 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2345 ze zm.). Pamiętać należy, że nie podlega karze sprawca powyższego przestępstwa, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.
W sytuacji gdy sprawca powyższego czynu naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega karze surowszej - grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Pamiętać należy, że w sytuacji gdy sprawca nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty, sąd odstępuje od wymierzenia kary. Niemniej w tym przypadku mimo wszystko kara będzie mogła zostać wymierzona, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu to uzasadniają, tj. przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary. Ściganie powyższych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Jeżeli natomiast pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie tych przestępstw odbywa się z urzędu.
Dla Czytelniczki istotne jest, że może reprezentować dziecko w sprawie karnej. Przyjmuje się, że czynności prawne podejmowane przez przedstawiciela małoletniego pokrzywdzonego (dziecka) w postępowaniu karnym prowadzonym przeciwko rodzicowi dziecka o jedno z powyższych przestępstw są czynnościami prawnymi dotyczącymi m.in. należnych dziecku od tego rodzica środków utrzymania i wychowania (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. akt I KZP 4/20).
|