Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Zameldowanie dziecka przy braku porozumienia rodziców
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zameldowanie dziecka przy braku porozumienia rodziców

Gazeta Podatkowa nr 62 (1833) z dnia 5.08.2021
Dawid Szwarc

Jestem matką małoletniego dziecka. Niedługo urodzi się moje drugie dziecko. Chciałabym dowiedzieć się czy muszę uzyskiwać zgodę drugiego rodzica na zameldowanie dziecka? Oboje mamy władzę rodzicielską, jednak na mocy orzeczenia sądu ja sprawuję bieżącą pieczę nad dzieckiem, a co jakiś czas dziecko ma kontakt ze swoim ojcem w miejscu jego zamieszkania. Czy w takim przypadku może on sprzeciwić się zmianie miejsca zameldowania dziecka na pobyt stały?

NIE. Obywatel polski przebywający na terytorium Polski jest zobowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie o ewidencji ludności (Dz. U. z 2021 r. poz. 510 ze zm.). Obowiązek ten polega m.in. na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego i wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.

Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu. Reguła ta wynika z art. 24 ust. 3 powołanej ustawy. Z przepisu wynika, że wystarczy, aby np. jeden z przedstawicieli ustawowych złożył stosowny wniosek. Tym samym, jeśli dziecko mieszka pod danym adresem ze swoim przedstawicielem ustawowym, powinno zostać tam zameldowane.

Zameldowanie następuje w trybie czynności materialno-technicznej. Potwierdza ono jedynie faktyczne miejsce pobytu dziecka, lecz nie ustala miejsca jego zamieszkania. W przypadku braku porozumienia rodziców co do opieki lub miejsca zamieszkania dziecka kwestię tę reguluje właściwy sąd powszechny. Z pytania wynika, że w orzeczeniu miejsce zamieszkania małoletniego zostało ustalone przy Czytelniczce, a władza rodzicielska pozostawiona została obojgu rodzicom. Orzeczenie to nie ma jednak wpływu na realizację obowiązku meldunkowego względem dziecka, a dotyczy kwestii opieki i miejsca zamieszkania. Z powołanego art. 24 ust. 3 ustawy nie wynika nakaz przedłożenia organowi gminy zgody obojga rodziców sprawujących opiekę prawną nad małoletnim na zameldowanie dziecka. Organy administracji nie są upoważnione do rozstrzygania ewentualnych sporów powstałych między rodzicami wynikłych na tle miejsca stałego pobytu dziecka czy sprawowania nad nim opieki (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 kwietnia 2020 r., sygn. akt II SA/Ol 55/20).

Zameldowania dziecka nowo narodzonego na terenie Polski, obywateli polskich zamieszkujących w Polsce, dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia. Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia, w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.