Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Odpowiedzialność rodzica za szkodę wyrządzoną przez dziecko
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odpowiedzialność rodzica za szkodę wyrządzoną przez dziecko

Gazeta Podatkowa nr 53 (1824) z dnia 5.07.2021
Dawid Szwarc

Mój syn podczas zabawy z kolegami na skutek kopnięcia piłki uszkodził drzwi w samochodzie sąsiada. Zrobił to przypadkowo. Koszty naprawy okazały się zaskakująco wysokie. Ciężko jest nam je pokryć, nie mamy również wykupionej żadnej polisy ubezpieczeniowej na tego rodzaju zdarzenia. Czy jako rodzice mamy w każdej sytuacji obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przez nasze małoletnie dziecko?

NIE, rodzice nie mają bezwzględnego obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przez dziecko. Małoletni, który nie ukończył 13 lat, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Osoba taka nigdy nie będzie mogła być pociągnięta do odpowiedzialności. Z powyższego wynika, że dzieci starsze (nadal małoletnie) taką odpowiedzialność mogą ponieść. Należy pamiętać, że osoba, która z jakichkolwiek powodów znajduje się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, nie jest odpowiedzialna za szkodę w tym stanie wyrządzoną. Z tego powodu często nawet dzieci starsze formalnie odpowiedzialności cywilnej nie ponoszą. Jednak w takim przypadku nie są zwolnione od odpowiedzialności "automatycznie" (jak dzieci młodsze), ale konieczne jest udowodnienie, że np. czternastolatek nie miał dostatecznego rozeznania znaczenia swojego czynu.

Zatem w pewnych przypadkach samo małoletnie dziecko może być odpowiedzialne za szkodę, którą wyrządziło. Jednak gdy dziecku odpowiedzialności przypisać nie można, w grę może wejść odpowiedzialność m.in. jego rodziców. Kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru. Co więcej, regulację tę stosuje się również do osób wykonujących bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można. Tak wynika z art. 427 Kodeksu cywilnego.

Rodzic będzie mógł uniknąć własnej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że zrobił wszystko, co należało zrobić w takiej sytuacji, a mimo to dziecko wyrządziło szkodę lub też, że co prawda nie zachował się we właściwy sposób, ale szkoda powstałaby nawet wtedy, gdyby do swoich obowiązków podszedł w staranny sposób. Co więcej, odpowiedzialność sprawującego nadzór nad dzieckiem tylko wówczas może wchodzić w rachubę, gdy zdoła mu się udowodnić takie konkretne zaniedbanie w zakresie sprawowania obowiązku nadzoru, które pozostaje w związku przyczynowym ze szkodą. Nie można jednak wymagać, by np. 14-letni syn mógł przebywać na podwórku tylko pod bezpośrednią nieustanną opieką osoby dorosłej.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.