Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Małżeństwo dziecka a obowiązek alimentacyjny rodzica
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Małżeństwo dziecka a obowiązek alimentacyjny rodzica

Gazeta Podatkowa nr 24 (1795) z dnia 25.03.2021
Dawid Szwarc

Przez wiele lat alimentowałem córkę, również wtedy, gdy podjęła naukę na studiach. Ostatecznie ze studiów zrezygnowała. Ma teraz 20 lat. Zamierza zawrzeć związek małżeński. Czy po zawarciu przez nią ślubu mogę nadal być zobowiązany do płacenia alimentów, aż córka znajdzie pracę i będzie mogła samodzielnie się utrzymać wraz ze swoim mężem?

Zasadniczo nie. Rodzice - co do zasady - zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Regułę tę przewiduje art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Z powyższych przepisów wynika zatem, że ustanie obowiązku alimentacyjnego rodzica wobec dziecka - wbrew nadal dość często spotykanej opinii - nie wiąże się ani z osiągnięciem pełnoletności, ani nawet - formalnie - z zakończeniem przez dziecko nauki. Nacisk jest zatem położony na to, czy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, oczywiście pod warunkiem, że czyni ku temu jakieś starania. Chodzi zatem nie tylko o kwestie subiektywne, ale i obiektywne, tj. czy w konkretnych okolicznościach dziecko, wykorzystując swoje możliwości, wykształcenie, które zdobyło, powinno przejąc za siebie odpowiedzialność.

We wspomnianej ustawie nie ma przepisu, który wprost wiązałby ustanie obowiązku alimentacyjnego z zawarciem przez dziecko małżeństwa. Przewiduje się jednak, że po orzeczeniu separacji albo po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa, gdy jeden z małżonków znajduje się w sytuacji uzasadniającej przyznanie mu takiej pomocy, obowiązek jednego małżonka dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka.

Przyjąć zatem należy, że skoro taka zasada obowiązuje nawet np. po ustaniu małżeństwa, to tym bardziej jest ona aktualna w czasie jego trwania. Za taką interpretacją przemawiają również ogólne przepisy regulujące instytucję małżeństwa. Małżonkowie są zobowiązani m.in. do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli, zatem decydując się na zawarcie związku powinni być w stanie utrzymać nie tylko własną osobę, ale podjąć również wyzwania finansowe właściwe dla rodziny, którą stworzyli. Oczywiście zdarzyć się może, że dziecko obiektywnie dokłada starań w celu usamodzielnienia się, jednak mimo wysiłków własnych i współmałżonka, pewnych podstawowych potrzeb nie może samodzielnie zaspokoić. W takich okolicznościach domaganie się alimentów mogłoby zostać uznane za usprawiedliwione.

Warto zwrócić uwagę na przepis, w myśl którego rodzice mogą uchylić się od alimentów względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.