Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Utrata i ograniczenie władzy rodzicielskiej nie wpływa na alimenty
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Utrata i ograniczenie władzy rodzicielskiej nie wpływa na alimenty

Gazeta Podatkowa nr 93 (1759) z dnia 19.11.2020
Dawid Szwarc

Relacje mojego byłego męża z dziećmi w ostatnim czasie pogorszyły się. Również ja nie mogę z nim dojść do porozumienia w sprawach dotyczących dzieci. Rozważam wniesienie sprawy o ograniczenie jego władzy rodzicielskiej. Kiedy poinformowałam byłego męża o moich zamiarach, ten stwierdził, że jeśli zostanie władzy pozbawiony albo będzie ona ograniczona, to nie będzie musiał płacić alimentów. Czy ma rację?

NIE. Alimenty i władza rodzicielska to zupełnie odrębne instytucje i posiadanie pełni władzy rodzicielskiej nie jest warunkiem obciążenia rodzica obowiązkiem alimentacyjnym. Oznacza to, że w sytuacji gdy rodzic zostanie pozbawiony całkowicie czy częściowo władzy rodzicielskiej, nadal, co do zasady, ma obowiązek łożenia środków utrzymania i wychowania (alimenty). Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie (chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania). Wynika to z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359).

Władza rodzicielska to prawo i obowiązek do opieki nad dzieckiem, do jego wychowania oraz opieki nad jego majątkiem - zarządzania tym majątkiem, reprezentowania niepełnoletniego dziecka w czynnościach prawnych, których jest stroną. W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.

Z kolei obowiązek alimentacyjny wynika z prostego faktu pokrewieństwa - dziecko jako najbliższy krewny w linii prostej może domagać się alimentów, jeśli zobowiązany posiada stosowne możliwości majątkowe i zarobkowe. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego m.in., gdy alimenty są połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica. Obowiązek alimentacyjny często konkretyzowany jest w orzeczeniu sądu - np. w sprawie rozwodowej czy w odrębnym postępowaniu.


Pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej nie wpływa na obowiązek alimentacyjny.


Trzeba wyjaśnić, że podobnie wygląda sprawa w odniesieniu do kontaktów z dzieckiem. Rodzic nieposiadający władzy rodzicielskiej albo którego władza jest ograniczona, nadal ma prawo do utrzymywania kontaktów. Prawo to może utracić na mocy wyroku sądu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.