POLECAMY |
||
Mąż poinformował mnie, że zamierza wnieść pozew rozwodowy. Faktycznie od pewnego czasu nie układa się między nami najlepiej, niemniej uważam, że w pierwszej kolejności powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy w poradni małżeńskiej. Czy mogę nie wyrazić zgody na rozwód? Czy sprzeciw jednego z małżonków może zablokować rozwiązanie małżeństwa?
W polskim prawie zgoda współmałżonka na rozwód nie jest zasadniczo konieczna dla rozwiązania małżeństwa. Analogicznie, sprzeciw małżonka wobec żądania rozwodu przez współmałżonka sam w sobie nie uniemożliwia uwzględnienia pozwu rozwodowego. Sąd rozwiąże małżeństwo tylko wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia oraz gdy nie wystąpi żadna z przeszkód rozwodowych.
Orzekając rozwód, sąd ustala, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. W pewnych zatem sytuacjach sprawa wspomnianej winy może nie być w ogóle rozpatrywana. Należy jednak pamiętać, że kwestia winy za rozpad małżeństwa to jedna ze wspomnianych wcześniej przeszkód rozwodowych. W myśl przepisów pomimo spełnienia przesłanek rozwodowych, rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Tak przewiduje art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Nie dotyczy to sytuacji, gdy drugi małżonek (a więc ten niewinny) wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Zatem wyłącznie w takim przypadku zgoda małżonka może wpływać na możliwość rozwiązania małżeństwa.
Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, że być może pojawi się kwestia winy w sprawie Czytelniczki, z uwagi na to, że sąd uzna, iż nie są spełnione przesłanki rozwodowe. Małżonkowie rzeczywiście powinni bowiem w pierwszej kolejności starać się spróbować naprawić wzajemne relacje, zwłaszcza przy pomocy profesjonalistów (np. w ramach poradni małżeńskiej). Może się okazać, że sąd uzna, że rozpad więzi, nawet jeśli występuje, nie będzie uznany za trwały (nieodwracalny). Wszystko zatem zależy od okoliczności sprawy.
W polskim prawie zgoda współmałżonka na rozwód nie jest, co do zasady, niezbędna.
|