Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Brak zgody (sprzeciw) małżonka na orzeczenie rozwodu
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Brak zgody (sprzeciw) małżonka na orzeczenie rozwodu

Gazeta Podatkowa nr 89 (1755) z dnia 5.11.2020
Dawid Szwarc

Mąż poinformował mnie, że zamierza wnieść pozew rozwodowy. Faktycznie od pewnego czasu nie układa się między nami najlepiej, niemniej uważam, że w pierwszej kolejności powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy w poradni małżeńskiej. Czy mogę nie wyrazić zgody na rozwód? Czy sprzeciw jednego z małżonków może zablokować rozwiązanie małżeństwa?

W polskim prawie zgoda współmałżonka na rozwód nie jest zasadniczo konieczna dla rozwiązania małżeństwa. Analogicznie, sprzeciw małżonka wobec żądania rozwodu przez współmałżonka sam w sobie nie uniemożliwia uwzględnienia pozwu rozwodowego. Sąd rozwiąże małżeństwo tylko wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia oraz gdy nie wystąpi żadna z przeszkód rozwodowych.

Orzekając rozwód, sąd ustala, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. W pewnych zatem sytuacjach sprawa wspomnianej winy może nie być w ogóle rozpatrywana. Należy jednak pamiętać, że kwestia winy za rozpad małżeństwa to jedna ze wspomnianych wcześniej przeszkód rozwodowych. W myśl przepisów pomimo spełnienia przesłanek rozwodowych, rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Tak przewiduje art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Nie dotyczy to sytuacji, gdy drugi małżonek (a więc ten niewinny) wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Zatem wyłącznie w takim przypadku zgoda małżonka może wpływać na możliwość rozwiązania małżeństwa.

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, że być może pojawi się kwestia winy w sprawie Czytelniczki, z uwagi na to, że sąd uzna, iż nie są spełnione przesłanki rozwodowe. Małżonkowie rzeczywiście powinni bowiem w pierwszej kolejności starać się spróbować naprawić wzajemne relacje, zwłaszcza przy pomocy profesjonalistów (np. w ramach poradni małżeńskiej). Może się okazać, że sąd uzna, że rozpad więzi, nawet jeśli występuje, nie będzie uznany za trwały (nieodwracalny). Wszystko zatem zależy od okoliczności sprawy.


W polskim prawie zgoda współmałżonka na rozwód nie jest, co do zasady, niezbędna.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.