Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Przesłanki zmiany nazwiska

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przesłanki zmiany nazwiska

Gazeta Podatkowa nr 53 (1719) z dnia 2.07.2020
Dawid Szwarc

Pozostaję prawie 10 lat w związku nieformalnym. Chciałabym zmienić swoje nazwisko i przyjąć nazwisko mojego partnera. Czy będzie to możliwe? Jeśli tak, to gdzie powinnam złożyć wniosek i jak go uzasadnić, aby został rozpatrzony pozytywnie?

Zasadniczo nie będzie takiej możliwości. Czytelniczka chce niejako w drodze analogii zastosować pewne regulacje charakterystyczne dla związku małżeńskiego. Pamiętać należy, że do nazwisk konkubentów (jak i innych kwestii dotyczących związku nieformalnego, np. rozliczeń majątkowych) nie stosuje się przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które regulują relacje między małżonkami (np. przyjęcie nazwiska współmałżonka albo dodania do swojego nazwiska nazwiska współmałżonka). Tym samym zmiana nazwiska wchodzi w grę wyłącznie na zasadach ogólnych, tj. w przypadkach i w trybie wskazanym w ustawie o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 707 ze zm.).

W myśl przepisów, zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,

2) na imię lub nazwisko używane,

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione,

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Stanowi o tym art. 4 ust. 1 ustawy. Katalog ten ma charakter otwarty. Kluczowe jest zatem wykazanie istnienia jakichkolwiek ważnych powodów. Istotne natomiast jest, aby były to powody obiektywne, tj. które uzasadniałyby zmianę nazwiska w przypadku każdej innej osoby, która znalazła się w podobnej sytuacji. Zawsze to indywidualne okoliczności sprawy decydują o ostatecznej decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego - czasem bowiem drobne niuanse sprawiają, że pozornie identyczne sprawy kończą się decyzjami o odmiennej treści. Czytelniczka musi pamiętać, że to na niej, jako wnioskodawcy, spoczywa ciężar wykazania, że z takich czy innych względów istnieją obiektywne i ważne powody przemawiające za zmianą nazwiska.


Tylko ważne i obiektywne powody mogą uzasadnić zmianę nazwiska.


Przykładowo ważnym powodem może być chęć odcięcia się od rodziny uzasadniona trudną i niezawinioną przez wnioskodawcę przeszłością. Jednak samo powołanie się na fakt pozostawania w związku partnerskim, nawet o długim stażu, może nie być wystarczające. Gdyby bowiem uznać, że urzędnik w każdej sytuacji tylko z tego powodu miałby dokonywać zmiany nazwiska, mogłoby to doprowadzić do stworzenia pozorów formalizowania takiego związku, który z istoty rzeczy nie jest związkiem formalnym.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.