Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Przeznaczenie dochodów z majątku dziecka
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Przeznaczenie dochodów z majątku dziecka

Gazeta Podatkowa nr 46 (1712) z dnia 8.06.2020
Dawid Szwarc

Moja córka otrzymała po dziadku kawalerkę. Jest niepełnoletnia. Czy jako rodzice dysponujący pełnią władzy rodzicielskiej mamy prawo tę kawalerkę wynająć i środki z czynszu przeznaczyć na potrzeby naszej rodziny?

W pytaniu poruszono dwa zagadnienia - jedno dotyczące samej czynności zarządu majątkiem niepełnoletniego dziecka, drugie natomiast ewentualnej możliwości przeznaczenia majątku dziecka na potrzeby całej rodziny.

Wynajem mieszkania będącego własnością dziecka to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Rodzice nie mogą takiej czynności dokonać bez zezwolenia sądu opiekuńczego (art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Prawidłowy zarząd majątkiem małoletniego dziecka to nie tylko prawo, ale i obowiązek rodziców. Sąd podejmie decyzję, która uwzględni dobro samego dziecka. Nie jest zatem wykluczone, że taka zgoda na wynajem zostanie w tej sprawie udzielona i rodzice działając w imieniu i na rzecz dziecka, będą mogli podpisać taką umowę.

Gdyby doszło do wynajmu mieszkania, będzie ono przynosić dochód. Kwestia ta ma znaczenie dla odpowiedzi na drugą część pytania. Przepisy przewidują bowiem, że czysty dochód z majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny (art. 103 K.r.o.). Nie zezwala się więc na wykorzystanie samego substratu majątku dziecka na wspomniany cel - ta część majątku dziecka nie może być konsumowana. Czysty dochód to dochód pozostający po pokryciu kosztów związanych z zarządzaniem majątkiem. Dziecko posiadające majątek przynoszący dochód nie może być zatem uprzywilejowane względem swojego rodzeństwa. Byłoby to niezgodne nie tylko z przepisem przywołanym wcześniej, ale ogólnymi zasadami dotyczącymi wychowania dzieci.


Substrat majątku dziecka nie może być wykorzystywany na potrzeby rodziny.


Oznacza to, że w pierwszej kolejności muszą być zaspokojone potrzeby dziecka (właściciela majątku) oraz jego rodzeństwa. Dopiero jeśli te potrzeby są zrealizowane, nadwyżkę można wykorzystać na inny cel rodziny, ale tylko taki, który jest w danych okolicznościach uzasadniony (np. zakup komputera do wspólnego korzystania przez członków rodziny). Nie każda potrzeba rodziny będzie mogła zostać sfinansowana z dochodu przynoszonego przez majątek dziecka - potrzeby rodzinne typowo konsumpcyjne nie mogą bowiem usprawiedliwiać uszczuplania majątku dziecka.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.