Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Obowiązek alimentacyjny może obciążać rodzeństwo

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obowiązek alimentacyjny może obciążać rodzeństwo

Gazeta Podatkowa nr 101 (1663) z dnia 19.12.2019
Dawid Szwarc

Brat poinformował mnie, że z powodu trudnej sytuacji finansowej chciałby otrzymywać ode mnie pomoc. Chodzi mu o kwotę 650 zł miesięcznie. Czy formalnie w ogóle mam prawny obowiązek udzielić takiej pomocy? Podobno w niektórych sytuacjach alimentami można obciążyć innych członków rodziny niż rodzice i dzieci. Czy to prawda?

Rzeczywiście, nawet rodzeństwo może zostać obciążone obowiązkiem alimentacyjnym. Wbrew dość powszechnej opinii alimenty nie ciążą jedynie na rodzicach i dzieciach. W myśl przepisów obowiązek dostarczania środków utrzymania (a w miarę potrzeby także środków wychowania), czyli obowiązek alimentacyjny, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek ten obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Nie w każdym zatem przypadku rodzeństwo może zostać zobowiązane do płacenia alimentów - obowiązuje tu określona kolejność i rodzeństwo zajmuje we wspomnianej hierarchii zasadniczo ostatnie miejsce. Relatywnie rzadko będzie się zdarzać, że brat czy siostra zostanie pozwany o alimenty na swoje rodzeństwo.

Z uwagi na dość odległą relację (krewny w linii bocznej) rodzeństwo może uchylić się od alimentów. W myśl przepisów w stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny. Tak wynika z art. 134 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.). Nawet zatem, gdyby przesłanki zasądzenia alimentów były spełnione (istniały usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, zobowiązany miałby możliwości finansowe), przepis zezwala na uchylenie się od alimentów, gdy wykonanie obowiązków względem bliższej rodziny (np. własnych dzieci, wnuków itp.) miałoby być zagrożone.

Niemniej jednak, jak w każdym przypadku, możliwość zasądzenia alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i jego stanu niedostatku oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Sąd będzie oceniać, czy faktycznie ma miejsce stan niedostatku oraz czy popadnięcie w niedostatek nie było zawinione przez uprawnionego do alimentów. Pamiętać trzeba, że obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Rodzeństwo może zatem zostać zobowiązane do płacenia alimentów, gdy nie ma innych bliższych krewnych albo osoby te same nie chcą bądź nie mogą płacić alimentów.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.