Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Alimentów nie można zamienić na darowiznę
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Alimentów nie można zamienić na darowiznę

Gazeta Podatkowa nr 51 (1613) z dnia 27.06.2019
Dawid Szwarc

Mój były mąż płaci alimenty na nasze małoletnie dziecko. Niedawno zaproponował mi, że przekaże na moją rzecz własność nieruchomości w drodze darowizny, tak aby obowiązek alimentacyjny wygasł. Były mąż po prostu chce niejako w drodze jednej darowizny wypełnić ciążące na nim zobowiązanie z tytułu alimentów. Czy mogę podpisać takie porozumienie?

NIE. Jest to niedopuszczalne zasadniczo z dwóch powodów. Po pierwsze, alimenty, które Czytelniczka otrzymuje, przeznaczone są na utrzymanie wspólnego dziecka. Nie są to alimenty należne Czytelniczce, tylko dziecku. Kwoty te nie stanowią zatem jej majątku. Matka dziecka występuje w tej sytuacji jedynie jako przedstawiciel ustawowy z uwagi na niepełnoletność dziecka. Zrzeczenie się prawa w imieniu dziecka, nawet gdyby w danej sytuacji było to prawnie dopuszczalne, stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka i wymaga dla swojej ważności uprzedniej zgody sądu.


Nie jest dopuszczalne zrzeczenie się na przyszłość alimentów w zamian za darowiznę.


Po drugie, wspomnianej umowy nie można podpisać z uwagi na właściwość zobowiązania alimentacyjnego. Świadczenie alimentacyjne ma charakter osobisty, tj. ściśle związany z osobą, której dotyczy i nie można się go zrzec. Mowa o tym w art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.). W praktyce nawet samo dziecko po dojściu do pełnoletności nie mogłoby się zrzec na przyszłość alimentów dla siebie od swojego rodzica, w zamian za darowiznę. Oczywiście mogłoby dojść do sytuacji, że po podpisaniu wspomnianego porozumienia Czytelniczka (czy później samo dziecko) nie będzie przyjmować rat alimentacyjnych, jednak będzie miało to znaczenie faktyczne, a nie prawne.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.