POLECAMY |
||
Mąż poinformował mnie, że zamierza wnieść sprawę o rozwód. Jestem tym zaskoczona, choć rzeczywiście od dwóch lat nie układa się między nami. Mam wątpliwości odnośnie tego, czy można wystąpić o rozwód, jeśli wcześniej nie orzeczono separacji. Czy sąd przyjmie w tym przypadku pozew męża?
Nie będzie przeszkodą dla orzeczenia rozwodu okoliczność, iż wcześniej nie orzeczono separacji. W polskim prawie formułuje się dwie przesłanki, które muszą zaistnieć (i które należy w procesie rozwodowym udowodnić), aby sąd orzekł rozwód. W myśl przepisów musi dojść do zupełnego (całkowitego) i trwałego (nieodwracalnego) rozpadu więzi małżeńskich. Chodzi tu głównie o więź emocjonalną i fizyczną oraz w pewnym zakresie o więź gospodarczą. Przewiduje to art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.).
Wspomniana powyżej więź gospodarcza ustaje nie tyle wtedy, gdy małżonkowie odseparują się od siebie w sposób faktyczny (np. gdy jeden z nich wyprowadza się do innego mieszkania), ale także wtedy, gdy mieszkają razem, ale wiele spraw zaczynają załatwiać indywidualnie, dla siebie, a nie wspólnie. Co więcej, wymóg, aby małżonkowie musieli być odseparowani faktycznie (odrębne mieszkania), byłby w polskich realiach w bardzo wielu sytuacjach niemożliwy do spełnienia. W praktyce oczywiście istnienie separacji faktycznej, prowadzenia odrębnych gospodarstw domowych, niewątpliwie ułatwia wykazanie ustania więzi gospodarczych.
Brak separacji prawnej nie stanowi przeszkody w orzeczeniu rozwodu.
|