Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Podział majątku obejmującego mieszkanie z hipoteką
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podział majątku obejmującego mieszkanie z hipoteką

Gazeta Podatkowa nr 28 (1590) z dnia 8.04.2019
Dawid Szwarc

Miesiąc temu uprawomocnił się mój wyrok rozwodowy. Teraz chcę podzielić majątek wspólny. Głównym składnikiem majątku jest mieszkanie o wartości 350 tys. zł. Problem w tym, że mamy kredyt do spłacenia, a do spłaty pozostało jeszcze około 200 tys. zł. Mieszkanie jest obciążone hipoteką na rzecz banku. Czy przy podziale majątku sąd uwzględnia wysokość tego obciążenia (hipoteki) ustalając wartość mieszkania?

Sprawa jest niewątpliwe złożona, zwłaszcza że różna jest praktyka sądów w tym zakresie. Odnośnie kwestii, czy uwzględniać obciążenie, wykształciły się dwa stanowiska.

W myśl pierwszego, wartości hipoteki przy podziale mieszkania nie uwzględnia się. W efekcie jeden z małżonków otrzymuje na wyłączną własność mieszkanie obciążone hipotecznie i musi spłacić drugiego małżonka (z reguły w połowie). Bez znaczenia będzie, że małżonek, który otrzymał mieszkanie na wyłączoną własność, ma rzecz, której realna wartość jest niższa o kwotę długu, który na nim ciąży. Z drugiej strony pamiętać należy, że często ten drugi małżonek nadal jest odpowiedzialny wobec banku z tytułu zawartej umowy kredytowej (najczęściej małżonkowie razem przystępują do kredytu mieszkaniowego).

Według drugiego poglądu przy podziale mieszkania należy uwzględnić jego ekonomiczną wartość. W takim przypadku, jeśli mieszkanie jest warte np. 350 tys. zł, a kwota hipoteki ma wartość 200 tys. zł, to uwzględnić należy czystą realną wartość, tj. 150 tys. zł.

Na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznego orzeczenia Sądu Najwyższego, w którym opowiedziano by się za którymś z tych poglądów. W orzecznictwie i doktrynie podkreśla się, że niezależnie od tego, który pogląd ostatecznie zostanie przyjęty za "obowiązujący", jeśli małżonkowie sami nie dojdą do porozumienia w tej kwestii (umowa), rozstrzygnięcie sądowe będzie dalekie od ideału.

W ostatnim czasie Sąd Najwyższy podjął jednak uchwałę regulującą jeden z problemów, z którymi spotykają się małżonkowie (byli małżonkowie) w związku z podziałem mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Sąd uznał, że art. 618 § 3 K.p.c. (który reguluje kwestie rozliczeń współwłaścicieli przy znoszeniu współwłasności) nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego (uchwała SN z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. akt III CZP 30/18). Innymi słowy, jeśli po podziale majątku i przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, małżonek ten sam spłaci resztę kredytu, będzie mógł dochodzić od byłego współmałżonka zwrotu odpowiedniej części spłaconej kwoty (w sytuacji, gdy ten drugi małżonek był kredytobiorcą i sam nie uczestniczył w spłacaniu kredytu).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.