Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Wspólny majątek nie zawsze po równo
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wspólny majątek nie zawsze po równo

Gazeta Podatkowa nr 86 (1543) z dnia 25.10.2018
Dawid Szwarc

Dwa miesiące temu zakończyła się moja sprawa rozwodowa. Rozwód nastąpił z winy obojga stron. Teraz czeka mnie sprawa o podział majątku wspólnego. Mąż zapowiedział, że będzie domagał się przyznania mu 60% wartości majątku. Uzasadnia to większymi zarobkami w okresie małżeństwa, brakiem realizacji własnego hobby, a także brakiem aktywności zawodowej z mojej strony przez blisko pięć lat. Z tego co się orientuję we wspólności majątkowej podział majątku następuje w równych częściach. Czy żądanie męża może zostać uwzględnione?

Czy żądanie męża Czytelniczki zostanie uwzględnione, zależy od uznania wszelkich okoliczności sprawy, przy czym sam fakt obarczenia winą jednego czy obojga małżonków nie ma bezpośredniego przełożenia na tę sprawę.

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Taka reguła wynika z art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.). Jednak z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Innymi słowy, w pewnych sytuacjach może dojść do podziału majątku w taki sposób, że jeden z małżonków otrzyma większą część.

Użyty w powołanym przepisie termin "ważne powody", to pojęcie nieostre. W doktrynie, orzecznictwie przyjmuje się, że obejmuje ono swoim zakresem wyłącznie zdarzenia o charakterze nadzwyczajnym. Chodzi tu np. o trwonienie majątku przez małżonka, niewykorzystywanie przez niego możliwości znalezienia odpowiedniej pracy, brak pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego itd. Oznacza to, że sama dysproporcja czy nawet rażąca dysproporcja w zarobkach (dochodach), które małżonkowie osiągali jest bez znaczenia. Małżonek może zarabiać mniej, bo po prostu ma gorzej płatną pracę, ma mniejsze kwalifikacje czy dlatego że więcej zajmuje się domem. Odnośnie tej ostatniej kwestii przepis wyraźnie stanowi, że przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.


W sytuacjach nadzwyczajnych może dojść do nierównego podziału majątku wspólnego.


Wszystko zatem zależy od tego czy Czytelniczka w należyty sposób wykorzystywała swoje możliwości i podejmowała trud, żeby pracować stosownie do swoich umiejętności - czy to pracując zawodowo, czy też dbając o gospodarstwo domowe.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.