Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Rezygnacja dziecka z pracy a obowiązek alimentacyjny
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rezygnacja dziecka z pracy a obowiązek alimentacyjny

Gazeta Podatkowa nr 19 (1476) z dnia 5.03.2018
Dawid Szwarc

Po skończeniu szkoły podstawowej mój syn zdobył wykształcenie zawodowe i podjął pracę. Do tamtego czasu płaciłem na niego alimenty, natomiast po podjęciu zatrudnienia z uwagi na dobre zarobki syna, przestałem na niego łożyć. Teraz syn w wieku 22 lat poinformował mnie, że chce podjąć studia techniczne. Wiązać się to będzie z zaprzestaniem pracy na pełny etat. Czy możliwe jest, że będę ponownie zobowiązany do alimentów na rzecz syna?

TAK. Zgodnie z regułą ogólną, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Nie dotyczy to sytuacji, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Wynika to z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682).

Wobec tego obowiązek alimentacyjny względem dziecka nie kończy się z chwilą osiągnięcia pełnoletności czy np. ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Obowiązku nie uchyla również okoliczność, iż dziecko zaczęło wcześniej pracę, którą później porzuciło na rzecz dalszej nauki. Powszechnie przyjmuje się, że nauka powinna być dla dziecka priorytetem i że rodzic powinien umożliwić dziecku uzyskanie możliwie najlepszego wykształcenia. Oznacza to, że rodzic może zostać zobowiązany do płacenia alimentów "ponownie", stosownie do swoich obiektywnych możliwości zarobkowych i majątkowych, a także usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Obowiązek ten będzie ciążył niezależnie od trybu nauki dziecka (dzienny, wieczorowy, zaoczny itp.). Niemniej jednak sam tryb nauki może mieć znaczenie o tyle, że w kolejnych latach nauki można oczekiwać, iż dziecko w jakimś zakresie podejmie choćby dorywczą pracę, zwłaszcza jeśli już wcześniej było aktywne zawodowo (np. w przypadku studiów zaocznych, na których zjazdy odbywają się co drugi weekend miesiąca). Ta okoliczność mogłaby wpłynąć na ustanowienie nieco niższych alimentów.

Oczywiście dziecko powinno uczyć się efektywnie, chodzić na zajęcia, zaliczać egzaminy, kończyć semestry nauki. Nauka ma zmierzać do zdobycia wykształcenia stosownie do zdolności i zainteresowań dziecka, nie jest jednak celem samym w sobie. Dziecko, które studiuje "pozornie", zmienia kierunki studiów, nie zalicza semestrów, nie może liczyć na to, że rodzic będzie bezkrytycznie je alimentował. Co więcej, dziecko może chcieć studiować do 30.-35. roku życia, robić doktorat, studia podyplomowe, ale nie oznacza to, że w którymś momencie nie powinno przejąć odpowiedzialności za siebie.

Trzeba nadmienić, że w wyjątkowych sytuacjach rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeśli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.