Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Małżonek rodzica zobowiązany do alimentacji
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Małżonek rodzica zobowiązany do alimentacji

Gazeta Podatkowa nr 11 (1468) z dnia 5.02.2018
Dawid Szwarc

Moja mama po rozwodzie związała się z innym mężczyzną. Ojciec z uwagi na trudną sytuację finansową i zdrowotną nie płaci na mnie alimentów. Niedługo zaczynam studia. Czy mam prawo domagać się pomocy finansowej, alimentów, od mojego ojczyma? Mąż mamy nigdy nas nie zaadoptował i twierdzi, iż formalnie z uwagi na to, że nie jest ojcem ani krewnym, takiego obowiązku nie ma. Czy ma rację?

Takie stanowisko nie zawsze jest prawidłowe. Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Prawdą jest, że, co do zasady, obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Formalnie alimenty mogą być również zasądzone po rozwodzie od byłego małżonka. W drodze swoistego wyjątku przepisy dopuszczają obciążenie alimentami osoby spoza wskazanego kręgu, której z uprawnionym nie wiążą żadne formalne relacje. W myśl przepisów dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, niebędącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Takie samo uprawnienie przysługuje dziecku w stosunku do żony swego ojca, niebędącej jego matką. Przewiduje tak art. 144 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682). Do takiego obowiązku stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi.

Oznacza to, że nie ma konieczności przysposobienia (zaadoptowania) dziecka współmałżonka, by być zobowiązanym do alimentacji. Konieczne jest spełnienie trzech warunków. Po pierwsze, po stronie dziecka muszą istnieć usprawiedliwione potrzeby. Po drugie, małżonek rodzica musi mieć zdolność majątkową i zarobkową, by płacić alimenty. Po trzecie - co jest warunkiem właściwym tylko dla tej szczególnej relacji - żądanie alimentów musi być zgodne z zasadami współżycia społecznego. Wspomniana "zgodność" polega na tym, że żądanie takie musi mieć uzasadnienie z punktu widzenia zasad słuszności, norm moralnych. Nigdy więc tylko same możliwości finansowe ojczyma (macochy) i usprawiedliwione potrzeby dziecka nie będą wystarczające do obciążenia takim obowiązkiem.

W sytuacji gdy warunki są spełnione, wysokość alimentów ustala się biorąc pod uwagę możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego (macochy) i potrzeby dziecka. Warto zauważyć, że obowiązek alimentacyjny macochy (ojczyma), podobnie jak rodzica biologicznego, nie ogranicza się jedynie do świadczeń materialnych, ale również obejmuje szeroko rozumianą pomoc w wychowaniu i opiece nad dzieckiem (pasierbem).

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.