Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Wierzyciel małżonka doprowadzi do rozdzielności majątkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wierzyciel małżonka doprowadzi do rozdzielności majątkowej

Gazeta Podatkowa nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017
Dawid Szwarc

Mój mąż ma poważne długi. W naszym małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Choć nigdy nie uczestniczyłam formalnie w podpisywaniu umów przez męża, dowiedziałam się, że jest ryzyko, iż wierzyciel doprowadzi do zniesienia wspólności majątkowej i wprowadzenia, nawet wbrew mojej woli, rozdzielności majątkowej. Czy jest dopuszczalne, aby osoba trzecia (dla mnie) w tak bezpośredni sposób wpłynęła na moją sytuację majątkową i w pewnym sensie również osobistą?

W pewnych wyjątkowych sytuacjach będzie to możliwe. Chodzi tu o wprowadzenie tzw. ustroju przymusowego, którym jest wspomniana w pytaniu rozdzielność majątkowa. Nawet jeśli dojdzie do zmiany ustroju, nadal dłużnikiem pozostanie wyłącznie mąż Czytelniczki. Nie przejmuje ona w żaden sposób odpowiedzialności męża, choć z uwagi na obowiązywanie ustroju wspólności majątkowej może odczuć ekonomiczne skutki takiej sytuacji.

W przypadku gdy współmałżonek nie wyrażał zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego małżonka, wierzyciel może dochodzić spłaty należności z majątku osobistego małżonka oraz jedynie z części (a nie całości) majątku wspólnego małżonków. Chodzi tu o wynagrodzenie za pracę małżonka-dłużnika lub dochody uzyskane przez niego z innej działalności zarobkowej. Dotyczy to również m.in. korzyści otrzymanych z jego praw autorskich, praw pokrewnych itp., a także - jeśli dług związany jest z prowadzeniem firmy - przedmiotów majątkowych wchodzących w skład tej firmy. Bardzo często te składniki majątku nie pozwalają na spłacenie wierzytelności. Jest to o tyle problematyczne, gdyż dopóki trwa wspólność majątkowa, wierzyciele nie mogą zająć na spłatę długu części majątku wspólnego, która przypada dłużnikowi. Wierzyciele nie mają również prawa do zajęcia na poczet swoich należności udziału w majątku wspólnym, który w razie ustania wspólności (w przyszłości) przypadnie danemu małżonkowi. Podział mógłby nastąpić, jeśli małżonkowie zdecydowaliby się znieść wspólność majątkową i wprowadzić rozdzielność, a w takich sytuacjach trudno oczekiwać, że pójdą wierzycielowi na rękę.

Z tego powodu przepisy przewidują możliwość złożenia przez wierzyciela wniosku do sądu celem wprowadzenia rozdzielności majątkowej. Ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Mówi o tym art. 52 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.