Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Solidarna odpowiedzialność przy rozdzielności majątkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Solidarna odpowiedzialność przy rozdzielności majątkowej

Gazeta Podatkowa nr 95 (1345) z dnia 28.11.2016
Dawid Szwarc

Wkrótce wstępuję w związek małżeński. Wraz z przyszłym mężem podjęliśmy decyzję, że w naszym małżeństwie obowiązywać będzie ustrój rozdzielności majątkowej. Dowiedziałam się jednak, że nawet w tych okolicznościach jest możliwe, że będziemy odpowiadać z mężem solidarnie za długi i to także w sytuacji, gdy umowę zawrze tylko jeden z małżonków. Czy to prawda? Na jakich zasadach będzie się to odbywać?

O odpowiedzialności solidarnej mówi się wtedy, gdy kilka osób (kilku dłużników) jest zobowiązanych wobec wierzyciela z określonego tytułu, a wierzyciel ma prawo żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Aż do momentu całkowitego (pełnego) spłacenia takiego długu wobec wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Spłacenie całości wierzytelności przez któregokolwiek z dłużników solidarnych zwalnia z odpowiedzialności pozostałych. Odpowiedzialność solidarna wchodzi w grę wtedy, gdy przepisy prawa tak stanowią bądź gdy wynika to z czynności prawnej (np. umowy).

Małżonkowie mogą ponosić zatem solidarną odpowiedzialność, jeśli wspólnie zawrą z innym podmiotem umowę, która taką odpowiedzialność przewiduje. Solidarność dłużników wchodzi w grę również wtedy, gdy przepisy tak stanowią, nawet wówczas, gdy umowę podpisuje tylko jeden z małżonków. Zgodnie z przepisami oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Wynika to z art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.). Odpowiedzialność dotyczy zatem nawet tych sytuacji, gdy daną umowę podpisał tylko jeden z małżonków. Co ważne, przepis ten znajduje się w części przepisów, które regulują ogólne prawa i obowiązki małżonków. Nie zależy on zatem od ustroju majątkowego. Zasada ta dotyczy więc małżonków z ustrojem wspólności ustawowej, ograniczonej wspólności majątkowej, rozszerzonej wspólności majątkowej, rozdzielności oraz rozdzielności z wyrównaniem dorobków. Jej jedyne ograniczenie sprowadza się do rodzaju czynności - są to sprawy związane ze zwykłymi potrzebami rodziny.

Jedynie z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.