Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Długi sprzed ślubu a odpowiedzialność małżonków
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Długi sprzed ślubu a odpowiedzialność małżonków

Gazeta Podatkowa nr 56 (1306) z dnia 14.07.2016
Dawid Szwarc

Mój mąż zapewniał mnie przed ślubem, że nie ma żadnych większych zobowiązań. Teraz okazało się, że nie mówił prawdy i zgłosili się do nas jego wierzyciele. W naszym małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa, ale podobno i tak nie chroni ona przed ewentualnym zajęciem naszego wspólnego majątku. Czy to prawda? Na jakich zasadach odpowiada się za długi sprzed ślubu?

W przedstawionej sytuacji współmałżonek dłużnika może odczuć konsekwencje finansowe, nie stając się przy tym formalnie dłużnikiem. Jeżeli wierzytelność zaistniała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać spłacenia go z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z niektórych jego praw (chodzi o prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy). Stanowi o tym art. 41 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.).

Pobrane wynagrodzenie za pracę czy uzyskane dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków stanowią majątek wspólny. Zabranie tych środków przez wierzyciela z pewnością odbije się na domowym budżecie całej rodziny. Na spłacenie długu nie będzie mógł jednak zostać zużyty cały majątek wspólny małżonków, a tylko jego część, o której była mowa powyżej. Co ważne, majątek osobisty Czytelniczki pozostanie zawsze wolny od zajęcia.

Sytuacja może jednak stać się jeszcze trudniejsza, jeśli wierzyciel nie będzie mógł uzyskać spłaty swoich długów ze wskazanych składników. Wówczas ma prawo wnieść do sądu sprawę w celu ustanowienia rozdzielności majątkowej. Sąd przychyli się do takiego wniosku, jeśli wierzyciel wykaże, że spłacenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Po wprowadzeniu rozdzielności majątek wspólny będzie mógł zostać podzielony. Po podziale - zasadniczo po połowie - część przypadająca dłużnikowi będzie mogła zostać w całości zajęta na spłatę długów. Niewątpliwie taki scenariusz jest dla współmałżonka dłużnika bardzo niekorzystny, zwłaszcza jeśli do majątku wspólnego wchodzi np. nieruchomość. Współudziałowcem takiej nieruchomości może stać się właśnie wierzyciel, który może doprowadzić ostatecznie np. do jej sprzedaży w trybie licytacji.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.