Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Ochrona dziecka a prawo do uchylenia uznania ojcostwa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ochrona dziecka a prawo do uchylenia uznania ojcostwa

Gazeta Podatkowa nr 14 (1264) z dnia 18.02.2016
Dawid Szwarc

Mój były partner poinformował mnie, że chce wycofać uznanie ojcostwa dziecka, które urodziło się w czasie naszego związku. Stwierdził, że zrobił to początkowo dla dobra dziecka, ale po naszym rozstaniu zmienił decyzję, tym bardziej, że zdawał sobie sprawę od początku, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. Czy jest możliwe, że sąd uzna jego wniosek?

Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Kluczowe jest przede wszystkim, ile czasu minęło od uznania ojcostwa. Do uznania ojcostwa dochodzi przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, jednak uchylenie się od skutków prawnych może nastąpić jedynie przed sądem. W myśl przepisów mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka. Wynika to z art. 78 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082).

Każde dziecko ma prawo do ochrony - jako podmiot słabszy. Taka ochrona przejawia się m.in. w stabilności stanu cywilnego dziecka. Dziecko powinno wiedzieć, kto jest jego rodzicem, kto jest za nie odpowiedzialny. Z drugiej jednak strony konieczne jest dbanie o to, by relacje prawno-rodzinne odpowiadały rzeczywistości. Funkcja ochrony dziecka w myśl powołanego wcześniej przepisu nie jest realizowana na płaszczyźnie przesłanek warunkujących możliwość wytoczenia powództwa przez mężczyznę, który nie jest ojcem dziecka, lecz w drodze dużego ograniczenia czasowego. Mężczyzna ma bowiem jedynie sześć miesięcy, a bieg terminu rozpoczyna się w dniu uzyskania przez niego wiedzy o braku pochodzenia dziecka od niego. Doprecyzowania wymaga jednak, że z oczywistych względów bieg terminu do kwestionowania skuteczności złożonego oświadczenia o uznaniu ojcostwa nie może rozpocząć się wcześniej niż w dniu złożenia przez mężczyznę oświadczenia o uznaniu swojego ojcostwa.

Jeśli były partner Czytelniczki dochowa terminu, będzie mógł wytoczyć przedmiotowe powództwo i w razie jego uwzględnienia przestanie być formalnym (prawnym) ojcem dziecka. Kluczowe w tej sprawie jest (poza kwestiami natury genetycznej), od którego dokładnie momentu były partner Czytelniczki wiedział o tym, że dziecko od niego nie pochodzi - samo stwierdzenie "od początku" jest wysoce nieprecyzyjne.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.