Wyszukaj

Jak szukać?»

20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy20 lutego 2018 r. (wtorek) mija termin złożenia zawiadomienia o wyborze/rezygnacji z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Sądowy i administracyjny tryb ustalenia ojcostwa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sądowy i administracyjny tryb ustalenia ojcostwa

Gazeta Podatkowa nr 72 (1217) z dnia 7.09.2015
Dawid Szwarc

Miesiąc temu rozstałem się z moją partnerką. Dowiedziałem się, że jest w czwartym miesiącu ciąży. Chciałbym formalnego ustalenia, że jestem ojcem dziecka. Matka dziecka nie kwestionuje tego, że jestem biologicznym ojcem, jednak stwierdziła, że nie będzie mi niczego ułatwiać. W jaki sposób mogę uregulować te formalności?

Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa, albo na mocy orzeczenia sądu.

Uznanie ojcostwa - tryb administracyjny - następuje w ten sposób, że mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka. Ponadto do skuteczności tej czynności wymaga się, aby matka dziecka potwierdziła jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.

Gdy chodzi o sprawę sądową, to domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i jego matce, a gdy matka nie żyje, jedynie przeciwko dziecku. W toku sprawy sądowej, na domniemanym ojcu spoczywać będzie ciężar udowodnienia faktów przemawiających za tym, że jest ojcem dziecka. W tej kwestii pomocne będzie domniemanie nakazujące przyjąć, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Wynika to z art. 85 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 583 ze zm.). Sprawa sądowa niewątpliwie trwa dłużej i jest bardziej złożona, jednak przy braku zgody matki staje się jedyną możliwością.


Można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka poczętego.


W dalszej perspektywie sprawa powinna zakończyć się pozytywnie dla Czytelnika, choćby z tego powodu, że dopóki formalnie mężczyzna nie jest uznany za ojca dziecka, nie można dochodzić od niego alimentów.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60